„Nie spotkałam na swojej drodze mężczyzny, który byłby wspanialszy niż K2”.
W ten sposób Anna Czerwińska wyrażała swoją głęboką, dozgonną miłość do legendarnego szczytu. Uważała tę potężną górę za swoje największe życiowe wyzwanie i „opętanie” – twierdziła, że góra ta potrafi być wspanialsza, bardziej pociągająca i wymagająca niż jakikolwiek człowiek, któremu oddała swoje serce.
Anna próbowała zdobyć K2 aż pięciokrotnie (cztery pierwsze próby miały miejsce przed jej ostatnią ekspedycją w 2010 roku). Jak przyznawała w wywiadach, że niektóre z tych podejść były „niedojrzałe”, ale to właśnie one ukształtowały jej legendarną więź z tą górą.
Historyczny i tragiczny w skutkach sezon wspinaczkowy na K2 w 1986 roku rozpoczął się w czerwcu. Kluczowe i przełomowe wydarzenia miały miejsce między 21 czerwca a 10 sierpnia, kiedy to w wyniku załamania pogody doszło do jednej z największych tragedii w historii himalaizmu (zginęło 13 wspinaczy). Te przeżycia Czerwińska opisała później w swojej słynnej książce „Groza wokół K2”.
Egzemplarzy pozostało już niewiele. Można je zamówić wysyłając maila na polskiehimalaje@tlen.pl i odebrać na spotkaniu w poniedziałek 10 sierpnia o godzinie 19 w klubie podróżników Południk 2.0 w Warszawie przy ul. Wilczej 25. Miejsce nie jest przypadkowe. Właśnie w tym kultowym klubie, o sobie, kim była i co robiła, mówiła Anna Czerwińska. 10 sierpnia „powróci” tam w projekcjach filmowych.
Dzień wcześniej, w niedzielę 9 sierpnia, nastąpi odsłonięcie pomnika nagrobnego na warszawskich Powązkach. Spotkajmy się w samo południe przy głównej bramie, a po uroczystościach i odwiedzinach mogił innych alpinistów, himalaistów i podróżników zapraszamy do klubu Południk 2.0 przy ul. Wilczej 25 o godzinie 15.
