TREKKING POD K2 z Marcinem Mentelem

Termin: wrzesień/październik 2021

JEDYNY W SWOIM RODZAJU

Trekking prowadzi do północnej ściany K2 (8611 m) i ogromnego pasma gór Karakorum, terenu rozsławionego przez brytyjskich podróżników Sir Francisa Edwarda Younghusbanda oraz Erica Earle Shiptona. Drugi, najwyższy punkt na Ziemi, przez himalaistów uważany za “górę gór”, uchodzi też za najpiękniejszą górę świata. Jej kształtna piramida jest symbolem piękna gór, jest też najtrudniejszym ze wszystkich ośmiotysięczników. To szczyt szczególny także jeśli chodzi o położenie, odsłonięty i wyizolowany, narażony na potężne wiatry i ekstremalne warunki pogodowe.

Podróż przez góry jest głównym punktem tej wyprawy, a także odwiedzenie legendarnych miast na dawnym jedwabnym szlaku, oraz przekraczanie wysokich przełęczy górskich. Wielbłądy pomagają w transporcie bagażu na trasie trekkingu do bazy oraz służą pomocą dla uczestników przy przekraczaniu wielu rwących rzek w tym rejonie. Ogromna północna ściana K2, wyrastająca z lodowca, jest jednym z najpiękniejszych widoków w Himalajach. Spędzimy tam około tygodnia eksplorując lodowce, doliny powyżej bazy oraz odwiedzamy Advanced Base Camp. Trekking wymaga dobrego przygotowania fizycznego; połączony z odizolowaniem i trudnościami organizacyjno-logistycznymi, sprawia, iż jest jedynym w swoim rodzaju.

CHIŃSKIE KARAKORUM

Północna baza K2 znajduje się w odizolowanym kącie chińskiej prowincji Xingjiang. Tylko niewielka liczba osób kiedykolwiek wybrała się w te części pasma Karakorum. Nie zawsze otwarta dla turystów trasa jest jedną z najbardziej nietkniętych i najrzadziej odwiedzanych miejsc w całych Himalajach. Potężne rzeki Yarkand i Shagskam odprowadzają wody płynące na północ od wielkiego pasma Karakorum, wydrążając ogromne kanały pomiędzy górami.

Sporo trekkingowców i wspinaczy widziało ośmiotysięczne szczyty od strony Pakistanu, ale tylko niewielu podjęło się długiego przejścia poprzez Chiny, aby zobaczyć K2, Broad Peak i Gaszerbrumy od północy. Sir Francis Younghusband był pierwszym obcokrajowcem, który podjął się eksploracji północnej strony K2, podczas jego wielkiej wyprawy w 1887 roku, która miała na celu przekroczenie przełęczy Old Muztagh. Nasz trekking biegnie tą samą drogą, idąc wzdłuż dolin rzek Yarkand i Shagskam. Teren został dokładnie zbadany po raz pierwszy przez ekspedycję Erica Shiptona w 1937 roku.

Najwyższym punktem osiąganym podczas trekkingu do bazy jest przełęcz Aghil – 4870 m. Stąd rozpościera się niesamowity widok na najwyższe szczyty pasma Karakorum. Rzeka Shagskam jest bardzo trudną do przekroczenia w środku lata, dlatego unikamy tego okresu na podróż. Ekspedycja ma miejsce od wiosny, kiedy to jest już wystarczająco ciepło, a poziom wody w rzekach jest zdecydowanie mniejszy.

RAMOWY PLAN WYPRAWY

Dzień 1. Wylot z Warszawy do Pekinu, a następnie do Kaszgaru.

Dzień 2. Przylot do Kaszgaru. Odpoczynek. Zwiedzanie we własnym zakresie. Nocleg w hotelu.

Dzień 3. Czas aby zgubić się w uliczkach miasta, będącego na trasie historycznego jedwabnego szlaku. Współczesny Kaszgar można określić jako dwa miasta wspólnie egzystujące, czasami w surrealistycznej kompozycji – współczesności i starożytności. Ludność jest podzielona pomiędzy dwie bardzo różne grupy społeczne – Ujgurscy muzułmanie oraz Chińczycy Han. Podczas całodziennego zwiedzania odwiedzimy Meczet Id Kah, grobowiec Akbar Hoja, stare miasto i bazar. Nocleg w hotelu.

Dzień 4. Przejazd do Yecheng (ok. 4-5 godzin). Przemieszczamy się samochodami z napędem 4×4, najprawdopodobniej Toyota Land Cruiser. Z Kaszgaru udajemy się na południe. Droga przecina płaską równinę. Przy dobrej, przejrzystej pogodzie możemy zobaczyć ośnieżone szczyty Konguru (7649 m) i Muztagaty (7546 m). Lunch w restauracji w Jarkend.

Dzień 5. Przejazd do Yilik. Krajobraz staje się coraz bardziej suchy, zakurzony. Droga wije się do góry serią serpentyn do wysokości 3150 m. Chwilę później zjeżdżamy z niej, z drugiej strony w kierunku doliny rzeki Kudi. Dalej droga wznosi się na wysokość ok. 5000 m. Serpentynowy zjazd doprowadzi nas do wojskowego punktu kontrolnego w Mazar. Zjeżdżamy z „autostrady” Xinjiang/Tybet na drogę szutrową. Celem jest obozowisko w Yilik, zlokalizowane na połączeniu z rzeką Surakwat. Czas przejazdu ok. 10 godzin. Nocleg w namiotach.

Dzień 6. Trekking z Yilik do Sarak. Na początku szlak jest łatwy i biegnie wzdłuż doliny rzeki Surakwat po gładkich, obmytych przez wodę kamieniach. Po 5-6 godzinach docieramy do miejsca naszego obozowiska, znajdującego się na tarasie z widokiem na dopływ głównej rzeki. Nocleg w namiotach na wysokości ok. 3800 m.

Dzień 7. Trekking z Sarak do Kotaz. W niektórych miejscach dolina zaczyna przekształcać się w wąski kanion, podążamy nią coraz bliżej ośnieżonych gór. Idziemy ścieżką utworzoną przez koczowniczych pasterzy, którzy odwiedzają te tereny latem. Skręcamy w boczną dolinę aby dotrzeć do opuszczonych glinianych i kamiennych domków, gdzie rozbijamy namioty na wysokości 4330 m poniżej przełęczy Aghil. Czas marszu ok. 5-6 godzin. Nocleg w namiotach.

Dzień 8. Trekking z Kotaz do Quinghongtan przez przełęcz Aghil 4870 m. Podejście jest w miarę łagodne i zajmuje ok. 3 godz. Z przełęczy otwiera nam się panoramiczny widok na ośnieżone szczyty Karakorum. Potem mamy dość łatwe zejście do doliny rzeki Shagskam. Docierając do tej zamulonej rzeki, używamy wielbłądów do jej przekroczenia. Po drugiej stronie rozbijamy obozowisko w okolicy gaju krzaków wierzbowych na wysokości 3950 m. Jeden z niewielu akcentów zieleni, które mamy okazję zobaczyć. Czas przejścia 7-8 godzin. Nocleg w namiotach.

Dzień 9. Trekking z Quinghongtan do obozowiska nad rzeką. Mamy nieznaczny spadek w wysokości przebywania w górach. Podążamy wzdłuż rzeki Shagskam do jej złączenia z rzeką Sarpo Lago. W tym miejscu rzeka meandruje na przestrzeni 2 km, często wylewając z brzegów. Musimy ją przekroczyć kilkakrotnie. Jeśli poziom rzeki jest niski, przeprawiamy się brodząc w niej, albo skorzystamy z wielbłądów. Rozbijamy obozowisko na wysokości 3800 m. Czas marszu ok. 7-8 godzin.

Dzień 10. Trekking z obozu nad rzeką do Sughet Jangal. Niedługo po wyjściu z obozu po raz pierwszy będzie okazja zobaczyć K2 (z małej górki powyżej obozu). Dalej mamy łatwy marsz wzdłuż doliny rzeki Sarpo Lago do naszego zielonego obozowiska w Sughet Jangal 3900 m. To miejsce zostało wykorzystane przez brytyjskiego eksploratora Younghusbanda w 1887 roku. Było też bazą wypadową dla ekspedycji Shiptona w 1937 roku. Miejsce to jest znane jako chiński base camp, jednakże wspinacze wybierający się na K2 od północnej strony, korzystają z kilku dodatkowych baz wysuniętych na lodowcu. Po raz pierwszy północna ściana K2 została zdobyta przez Japończyków w 1982 roku. Tylko kilku innych himalaistów próbowało powtórzyć ich drogę, a jeszcze mniej dotarło tą drogą na szczyt. Nocleg w namiotach. Kucharz przygotuje posiłki dla całej grupy, a wielbłądy udadzą się na odpoczynek. Czas marszu ok. 4 godzin.

Dni 11-14. Trekking wzdłuż lodowca północnego K2 do Advanced Base Camp. Baza znajduje się na wysokości 5200 m, oddalona o ponad 20 km marszu wzdłuż północnego lodowca K2 od chińskiej bazy. Maszerujemy średnio 6-8 godzin dziennie. Pierwsza część trekkingu przebiega po w miarę łatwych do nawigacji ścieżkach, druga prowadzi po trudniejszym, zlodowaciałym terenie. Ogromna piramida K2 dominuje w całym krajobrazie przed nami. Po eksploracji tego terenu, tą samą drogą wracamy do Sughet Jangal. Noclegi w namiotach.

Dni 15-18. Trekking z Sughet Jangal do Yilik (4 dni). Ekwipunek grupowy ładowany jest na wielbłądy, a grupa udaje się w marsz powrotny, zatrzymując się na trzy noclegi w namiotach. Podążamy wzdłuż dolin rzek Shagskam oraz Jarkand.

Dzień 19. Przejazd z Yilik do Kaszgaru przez dwie wysokie przełęcze do miasta Yecheng. Dalej to krótsza trasa i po zdecydowanie lepiej utrzymanych drogach. Do Kaszgaru dojedziemy późną nocą. Nocleg w hotelu.

Dzień 20. Kończymy przygodę z Karakorum i północną ścianą K2. Poczujemy się zapewne wyjątkowo, gdyż byliśmy w jednym z niewielu, prawie że nietkniętych przez człowieka, miejsc na Ziemi. Odlot z Kaszgaru do Pekinu i Warszawy.

P.S. Możliwość pozostania w Pekinie na dwa-trzy dni i zwiedzania stolicy z wycieczką na mur chiński.Uwaga! Ramowy plan jest zarysem całej wyprawy. Podjęte zostaną wszelkie starania, aby realizowany był jak opisano powyżej. Czasami mogą jednak nastąpić zmiany z przyczyn od nas niezależnych, jak np. pogoda, choroba uczestnika itp. W podróżowaniu do tak odizolowanych miejsc wskazane jest elastyczne podejście wszystkich uczestników.

Wyprawa Jedwabnym Szlakiem pod K2 jest wymagającym trekkingiem. Trzeba więc mieć bardzo dobrą kondycję fizyczną i wytrzymałość, aby móc poradzić sobie z kilkoma dłuższymi dniami podczas wyprawy, a ponadto odpowiednie doświadczenie w przebywaniu na wysokościach 4000–5000 m i biwakowaniu w warunkach zimowych (śnieg, niskie temperatury).

Podczas drogi tam i z powrotem, z miejsca rozpoczęcia trekkingu do chińskiej bazy, cały ekwipunek grupowy i większość personalnego jest transportowana przez wielbłądy. Na kilkudniowe wyjście z chińskiej bazy do Advanced Base Camp, uczestnicy są zobligowani do niesienia całego swojego ekwipunku (około 15 kg na osobę). W skład wyprawy będą wchodzili dodatkowo lokalny chiński przewodnik oraz poganiacze wielbłądów, którzy zajmą się pomocą w transporcie ekwipunku, jak również przygotowywaniem posiłków.

CENA (*): dla grupy 10-osobowej na dzień 25 czerwca 2019 – około 3800-4500 zł + 3300 USD zawiera podstawowe koszty:

 •  bilet lotniczy na trasie Warszawa-Pekin-Kaszgar-Pekin-Warszawa z opłatami transakcyjnymi**
 • ubezpieczenia biletów lotniczych od przypadków losowych uniemożliwiających odbycie podróży
 • obsługi obejmującej m.in. logistykę wyprawy, przygotowanie i realizację oraz opłaty rezerwacyjnej
 • zakwaterowanie w guesthousach w Kaszgarze (3 noce)
 • prywatny transport z Kaszgaru do miejsca rozpoczęcia trekkingu i z powrotem
 • sprzęt grupowy podczas trekkingu (namioty, paliwo)
 • wyżywienie podczas trekkingu: dwa posiłki dziennie (od wyjścia z Yilik do powrotu)
 • opłaty wszystkich pozwoleń na trekking i przebywanie w rejonie K2
 • wynajęcie wielbłądów i osób do opieki nad nimi
 • wynajęcie lokalnego przewodnika chińskiego na trekking
 • opiekę polskiego lidera
 • telefon satelitarny, pulsoksymetr, walkie talkie, ładowarkę solarną 30 W na potrzeby grupy, modem internetowy satelitarny
 • koszt ubezpieczenia KL i NNW
 • lot na trasie Warszawa-Kaszgar-Warszawa dla prowadzącego wyprawę

Cena nie zawiera:

 • opłaty wizowej do Chin
 • opłaty za wejścia do zwiedzanych obiektów w Kaszgarze
 • kosztów wyżywienia na trasie od Kaszgaru do Yilik i z powrotem
 • kosztów nadbagażu na przelotach
 • napiwków dla obsługi wyprawy

(*) szacunkowa cena może ulec zmianie w przypadku wzrostu: cen biletów lotniczych i opłat za bagaże rejestrowane, kursu walut, kosztów transportu i zakwaterowania, opłat urzędowych, podatków lub opłat lotniskowych oraz innych.

 (**) przed zakupem biletów biuro będzie się kontaktować z uczestnikami w celu dokonania ostatecznych potwierdzeń. Wtedy też znana będzie ostateczna cena wyjazdu w złotówkach, która uzależniona jest głównie od ceny biletu.

MARCIN MENTEL

KAŻDY MA SWOJE GÓRY DO ZDOBYCIA. Jeżdżąc swego czasu po Polsce promował turystykę górską w Nepalu, Andach czy szeroko pojęte wyprawy trampingowe. Będąc gościem audycji radiowych w Krakowie, Koszalinie, Częstochowie czy prelegentem na spotkaniach i festiwalach podróżniczych, opowiadał, a przede wszystkim „zarażał” słuchaczy i publiczność pasją podróżowania.

„Praca pilota i przewodnika przez wiele lat, prowadząc grupy zarówno wycieczek autokarowych, jak i wyprawy górskie w Kaukaz, Himalaje czy do Amazonii, odwdzięczyła się ogromnym gronem usatysfakcjonowanych uczestników. To dzięki nim postanowiłem tworzyć programy wypraw i prowadzić po szlakach” – podkreślił. Zasłynął z przygotowania i zrealizowania ogromnego przedsięwzięcia pod względem logistycznym jakim była wyprawa trekkingowa z Lukli pod Everest dla ponad 400 osób w wieku od 8 do 70 lat. Marcina Mentela cechuje profesjonalizm, odpowiedzialność, znajomość psychologii, wyrozumiałość, empatia. „Nie wystarczy znać szlak. Podróże to ludzie i umiejętność pracy z nimi” – powiada.