GRECKIE WAKACJE W ZATOCE SAROŃSKIEJ

Co dzień nowa wyspa, co dzień nowy port!
JEDEN JACHT, JEDNA DRUŻYNA
Doświadczenie żeglarskie nie jest potrzebne, by doskonale bawić się w grupie „wilków morskich” klubu Polskie Himalaje

Terminy: 15-22 lub 22-29 lipca 2023; grupy 10-osobowe.
Lato, relaks w kameralnej grupie, ciepłe morze, śródziemnomorska kuchnia i nowoczesny jacht to recepta na fantastyczne greckie wakacje. Doświadczenie żeglarskie nie jest potrzebne. Małe odległości pomiędzy wyspami oraz urocze zatoki z niewielką liczbą turystów, dają możliwość obcowania z przyrodą. W rejsach – z naszym partnerem – kładziemy nacisk na bezpieczeństwo. Unikamy sztormów i nie żeglujemy w nocy.
Płyniemy dużym, 50-stopowym jachtem Cyclades 50.5 lub podobnym. Jest to jednostka bezpieczna, wyposażona w nowoczesny sprzęt ratunkowy, przystosowany do żeglugi w każdych warunkach, również na oceanach.
Na jachcie jest do naszej dyspozycji pięć dwuosobowych kabin i trzy łazienki z ciepłą wodą. Posiłki przygotowujemy we własnym zakresie z zakupionych produktów; załoga podzielona jest na 2-3 osobowe zespoły, codziennie inny team pełni wachtę.
Wypływamy rano, śniadanie jemy na morzu. Około godziny szesnastej staramy się dotrzeć do portu by znaleźć atrakcyjne miejsce do pozostania na noc. Później jest czas wolny, który można przeznaczyć na samotny bądź grupowy spacer, trekking lub odpoczynek. Najczęściej około godziny 20 spotykamy się na kolacji w miejscowej tawernie.
W programie rejsu są spacery po górach, trekkingi, kąpiele w uroczych zatokach i garść wiedzy żeglarskiej. Jeśli lubisz słońce, aktywność, podróże i zmieniający się pejzaż – nie zastanawiaj się długo. Dołącz do grupy ”wilków morskich” klubu Polskie Himalaje i zdobywaj swój Everest za niezbyt wielkie pieniądze…
Lipcowe terminy rejsu ustalone zostały z myślą o szkolnych wakacjach – o uczniach, rodzicach, nauczycielach, a także o tych wszystkich osobach, dla których lato jest jedyną szansą uzyskania urlopu. Może też być sierpień, ale wówczas pogoda jest bardziej upalna. Jeśli ktoś nie będzie w stanie „wyrobić się” na rok 2023, to może się zgłosić na lipiec 2024.
Wyspy Sarońskie są w niedużej odległości na południowy zachód od stolicy Grecji. Największa z nich to Egina z dwoma ciekawymi portami – Eginą i Poros. Opuszczając zatokę i opływając półwysep bierzemy kurs na urokliwą Hydrę. Po zakończeniu rejsu są dwie opcje do wyboru przez grupę: powrót do Polski lub pobyt i zwiedzanie Aten przez 2-3 dni.

 

RAMOWY PROGRAM
1. dzień: sobota – ATENY – zaokrętowanie
Po przylocie do Aten jedziemy busem lub metrem do Mariny Alimos zwanej potocznie Mariną Kalamaki. To największa i najbardziej rozpoznawalna marina w Grecji. Usytuowana w dzielnicy Kalamaki, w południowo-zachodniej części Aten. Jest dobrze chroniona przed silnymi wiatrami z każdego kierunku. Do centrum (m.in. do Akropolu i dzielnicy Plaka) jest ok. 15 km.
Tego dnia skipper wraz z kierownikiem grupy przejmują jednostkę, reszta załogi udaje się po zaopatrzenie na rejs. Następnie zaokrętowanie i zaształowanie bagaży. W godzinach wieczornych załoga się integruje przed porannym wyjściem w morze.
2. dzień: niedziela – Ateny – PERDIKA
Rano bierzemy kurs na Perdikę. To urocza tradycyjna wioska rybacka z malutkim portem, położona na sielskiej wyspie Egina z historyczną architekturą, domkami letniskowymi i plażami. Zbudowana na wzgórzu, co sprawia, że jest doskonałym miejscem skąd można obserwować zatokę skąpaną w blasku zachodzącego słońca.

 

3. dzień: poniedziałek – Perdika – HYDRA
Hydra – uznawana jest za najpiękniejszą ze wszystkich wysp rozsianych po Zatoce Sarońskiej, jest jedyną grecką wyspą, po której prawie nie jeżdżą samochody. Prawie, bowiem wyjątek robi się dla karetek i pojazdów służb publicznych. Poruszanie się np. rowerami jest również zabronione. Środkami transportu są osły, muły, konie i… własne nogi, albo wodne taksówki, którymi popłynąć można do plaż i zatok. Miejsce znane też z Akademii Morskiej, której budynek króluje nad portem.
Miejscowe władze przykładają wielką wagę do utrzymania XIX w. charakteru zabudowy. Powstające na wyspie obiekty doskonale naśladują domy sprzed 200 lat. Zakazane są np. anteny satelitarne. Jest to jedno z najbardziej unikalnych miejsc w Europie, a może i na świecie. Urodę docenił kanadyjski poeta, pisarz i piosenkarz Leonard Cohen, który się tu osiedlił. Również wiele sław polityki, sztuki czy biznesu wybiera wyspę na odpoczynek. Zapewne dlatego ceny hoteli są kosmiczne, ale w okolicach portu można znaleźć́ restauracje czy kawiarnie na polską kieszeń.
4. dzień: wtorek – Hydra – ERMIONI
Ermioni to urocze, spokojne miasteczko leżące na wybrzeżu wschodniego Peloponezu, jak dotąd nietknięte masową turystyką.

 

 

5. dzień: środa – Ermioni – POROS
Niewielka wyspa składa się z… dwóch wysepek: Sphairi i Sferia, połączonych mostkiem. Podróż tam sprawia, że oczom ukazuje się magiczny widok przepięknej panoramy, a zachód słońca potęguje wrażenia estetyczne. Wyspa jest niewielka – powierzchnia całkowita wynosi 50 km kw. Można powiedzieć, że dałoby się obejść ją na nogach wśród bujnej roślinności i drzew cytrynowych. Mimo niewielkiej odległości od półwyspu Peloponez atmosfera, która tam panuje, jest całkowicie inna.
We wszystkich miejscach gdzie będziemy, możemy posmakować doskonałe lokalne kuchnie. Wszędzie spotkamy się ze słynną gościnnością wyspiarzy.  Jednak na Poros – zdaniem kulinarnych znawców – jedzenie jest jeszcze lepsze.
6. dzień: czwartek – Poros – EGINA
Egina jest drugą co do wielkości wyspą Zatoki Sarońskiej (po Salaminie), słynie ona z gajów pistacjowych, a według mitologii greckiej jej nazwa pochodzi od nimfy Ajginy. Jej powierzchnia to mniej więcej w dwóch trzecich obszar wygasłego wulkanu. Północ i zachód wyspy to tereny żyzne, gdzie uprawiane są zboża, rosną tam również oliwki, migdały i figi.
Naszym jachtem postaramy się zakotwiczyć na samym bulwarze i tylko kilkanaście metrów będzie dzieliło nas do atrakcji kulinarnych. Wyspa słynie z zabytków, ale przede wszystkim z pistacji. Możemy je tam kupić pod każdą postacią – od masła po nalewkę, co jest ciekawym pomysłem na prezent.
7. dzień: piątek – Egina – ATENY
Rano bierzemy kurs na Ateny. Najdalej po południu cumujemy w Marinie Kalamaki. Czas przejazdu do centrum stolicy komunikacją miejską zajmuje około 30 minut. Wieczór na starówce dopełni z pewnością czary atrakcji jakie mieliśmy na morzu i wyspach. Po powrocie na jacht ostatni nocleg w kajucie.
8. dzień: sobota – wyokrętowanie
Rano opuszczamy jacht i realizujemy program w zależności od pory odlotu do Polski czy dalszych planów jakie ustali grupa.
Jedną z atrakcji w Atenach jest uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, która odbywa się co godzinę. W niedzielę o 11 jest wyjątkowo uroczysta, bierze w niej udział mały pododdział i orkiestra wojskowa. Widowiskowym paradnym krokiem marszowym gwardziści zwani ewzonami symbolicznie odnoszą się do historii Grecji. Krok defiladowy jest jedynym w swoim rodzaju połączeniem pantomimy i baletu, czasem przyjmuje ciekawe, komiczne figury. Śmiech nie jest właściwą reakcją, gdyż może urażać uczucia Greków.
Do Aten jest sporo tanich lotów – z Warszawy i Modlina oraz innych miast. Osobom zainteresowanym klub może pomóc w znalezieniu odpowiedniego przewoźnika i ewentualnie w zakupie biletu.
KOSZT REJSU skalkulowany dla grupy 10-osobowej (według cen na dzień 25 sierpnia 2022 roku)
3250 zł plus 100 euro (kasa jachtowa) obejmuje:
  • czarter jachtu
  • miejsce w dwuosobowej kabinie
  • pościel
  • opiekę doświadczonego skippera oraz delegata klubu
  • ubezpieczenie dodatkowe i zdrowotne
  • podstawowe szkolenie żeglarskie
Z kasy jachtowej (100 euro) pokrywamy:
  • zakupy jedzenia na jacht
  • opłaty portowe
  • paliwo do jachtu
  • wypożyczenie silnika do pontonu, gdyby jacht nie mógł zacumować w marinie
CENA NIE OBEJMUJE:
  • kosztów dotarcia do Aten
  • biletów wstępu do obiektów/atrakcji
  • posiłków poza jachtem
Do oficjalnego zgłoszenia wymagane jest wypełnienie, podpisanie i odesłanie formularza (skan lub zdjęcie) na ades: polskiehimalaje@tlen.pl oraz wniesienie opłaty rejestracyjnej w wysokości 100 zł na konto:
Klub Sportowy Polskie Himalaje
31-228 Kraków, ul. Pleszowska 7/2
BSR 92 8589 0006 0000 0031 9388 0001
Tytuł: GRECJA-REJS 2023 – imię i nazwisko

 

W przypadku pytań, sugestii, propozycji itp prosimy pisać albo dzwonić: 730 777 045