NEPAL-MUSTANG

MUSTANG – ZAKAZANE KRÓLESTWO W NEPALU

Ukryte w najgłębszej dolinie świata Królestwo Lo było odcięte od cywilizacji. Za sprawą zmian polityczno-administracyjnych życie w zjawiskowym Mustangu, bo tak po nepalsku brzmi nazwa prowincji, zaczęło się zmieniać. Ale nie zmieniły się pustynne krajobrazy północnej strony Himalajów, wysokie przełęcze, malownicze wąwozy, ciekawe formacje skalne, panoramy ośnieżonych szczytów: Annapurna, Dhaulagiri i Nilgiri czy buddyjskie klasztory, murki modlitewne, piękne czorteny, jak też Lo Manthang – nastrojowa stolica Mustangu z tradycyjną architekturą.

PROGRAM PODSTAWOWY

Dzień 1. Wylot z Polski do Katmandu: planowana data – 6 października 2023 (piątek)

Dzień 2. Przylot do Katmandu (1350 m n.p.m.). Transfer, zakwaterowaniu w hotelu**** na Thamelu.

Dzień 3. Przejazd do Pokhary (827 m n.p.m.). Drugie co do wielkości miasto w Nepalu, położone 200 km na zachód od Katmandu (przejazd z przerwami trwa około 8 godzin), oddalone od Annapurny jedynie o 30 km, słynie ze wspaniałego położenia nad jeziorem Phewa Tal (Fewa Lake) oraz oszałamiających widoków na Dhaulagiri (8167 m), masyw Annapurny z najwyższym szczytem 8091 m, Manaslu (8156 m), Peak 29 (7835 m), Himalchuli (7893 m) i charakterystyczny ostry wierzchołek Machhapuchhare (6997 m).

Góra (uważana za jedną z piękniejszych na Ziemi) widziana od strony Pokhary przypomina Matterhorn – stąd też często nazywana jest Matterhornem Nepalu. Ma też inną nazwę – Fishtail (Rybi Ogon). Dla Nepalczyków uchodzi za świętą. Wedle wierzeń mieszka tam bóg Śiwa, zaś władze kraju nie wydają zezwoleń na wspinaczkę. Jeśli czas pozwoli spacer nad jeziorem odbijającym szczyty ośnieżonych gór, wejście na pobliskie wzgórze Sarangkot, by zachwycić się zachodem słońca oraz wspaniałym widokiem na miasto.

Dzień 4. Wczesna pobudka dla tych, którzy chcą zobaczyć wschód słońca ze wzgórza Sarangkot. Po śniadaniu poznawanie Pokhary i okolic, m.in. wycieczka łódką na przeciwny brzeg jeziora do Stupy Pokoju na wzgórzu Anadu wybudowanej w 1973 roku. Godzinna wspinaczka drogą wśród drzew. Im wyżej tym piękniejszy widok na góry. To jedna z 80 stup jakie zostały wybudowane na całym świecie z inicjatywy Nichidatsu Fujii. Japoński mnich od 1947 roku budował stupy pokoju, które miały promować ideę pokoju i jednocześnie przypominać o tragedii II wojny światowej. W Nepalu znajduje się jeszcze jedna Stupa Pokoju w mieście Lumbini – znanym również z tego, że to właśnie tam urodził się Budda. Wizyta w mega ciekawym Międzynarodowym Muzeum Gór w Pokharze, któremu klub Polskie Himalaje przekazał kilka fotogramów po wystawie w Katmandu w 2018 roku.

Dzień 5. Pokhara – Jomsom (160 km), przejazd jeepami ok. 8h; wybieramy ten środek transportu, gdyż jest dużo tańszy i pewniejszy. Jomsom to bardzo wietrzna miejscowość, dlatego często się zdarza, że samoloty ze względu na silny wiatr są opóźnione, odwoływane i przenoszone na kolejny dzień. Poza tym zobaczymy z okien pojazdów trochę nepalskiego życia…

Dzień 6. Po krótkiej aklimatyzacji w Jomsom na wysokości 2743 m rozpoczniemy trekking do Kagbeni – bramy Królestwa Mustangu (ok. 4 h). Kagbeni (2804 m) leży w dolinie rzeki Kali Gandaki, znane jest jako miejsce będące symboliczną granicą górnego Mustangu i Nepalu.

Dzień 7. Kagbeni – Chele (3050 m), ok. 6 h. Pierwszą osadą, którą spotkamy będzie wioska Tangbe otoczona polami jęczmienia, gryki oraz sadami owocowymi. Spędzimy w niej trochę czasu by zobaczyć ciekawą architekturę, bardzo charakterystyczną dla regionu Mustang, będzie również czas na oglądanie ciekawych jaskiń znajdujących się po drugiej stronie rzeki.

Dzień 8. Chele – Syangboche (3478 m), ok. 6-7 h; wędrujemy malowniczym wąwozem, przejdziemy przez przełęcz Taklam (3624 m n.p.m.) oraz Dajori (3735 m n.p.m.). Po drodze będziemy delektować się przepięknymi panoramami Tilicho, Yakawa Kang i Damodar Danda. Zobaczymy również niezwykły czerwony klasztor Rangchyung Chorten, znajdujący się tuż przy pionowej skale. Jest to jedno z najświętszych miejsc w całym Królestwie Mustangu i szansa by spotkać wyjątkowe niebieskie owce.

Dzień 9. Syangboche – Ghami (3560 m), ok. 5-6 h. Będziemy mijać malownicze wioski, czorteny i malutkie guesthousy. Trasa wiedzie przez topolowe lasy i pola jęczmienia. Przejdziemy również przez przełęcz Nyi na wysokości 4010 m.

Dzień 10. Ghami – Charang (3625 m), ok. 5 h. Zobaczymy najdłuższy w Górnym Mustangu mur mani, czyli mur kamieni modlitewnych. Charang jest drugą co do wielkości wioską w całym regionie Mustangu z zaledwie 130 domami i około 700 mieszkańcami. Przypomina pustynną oazę, a starannie wypielęgnowane pola tarasowe dodają zieleni jałowemu krajobrazowi górskiemu w odcieniach brązu, ochry, żółci i czerni. Tutejszy klasztor ma około 500 lat. Wewnętrzne ściany głównej świątyni są pomalowane freskami przedstawiającymi bóstwa mandali Buddy Medycyny. Znajdująca się z tyłu Ani Gompa wygląda tak, jakby spadała z urwiska, w rzeczywistości jest „klasztorem mniszek”.

Dzień 11. Charang – Lo Manhtang (3780 m), ok. 5 h, w większości trasa jest szeroka i dość płaska, wznosząca się bardzo stopniowo. Wędrówkę rozpoczynamy ze wspaniałym widokiem na szczyty Nilgiri, Tilicho, Annapurna I i Bhrikuti. Kontynuujemy trekking w kierunku wietrznej przełęczy (3950 m), z tego miejsca będziemy mogli obserwować już dolinę Lo-Mangthang. Podczas zejścia możemy spodziewać się pięknych widoków miasta otoczonego murami oraz wzgórz stanowiących granicę z Tybetem.

Dzień 12. Odpoczynek i poznawanie Lo-Mangthang. Odwiedzimy m.in. świątynię Namgyal Gompa położoną na wzgórzu; jest bardzo istotnym klasztorem dla lokalnej społeczności, pełni również funkcję miejscowego sądu. Po wizycie w Namgyal Gompa wybierzemy się do Tingkhar, ostatniej głównej miejscowości na północny-zachód od Lo-Mangthang. Alternatywnie możemy wybrać wędrówkę do Tall Champa Lakhang „domu Boga”, na który składają się czerwony klasztor Thugchen Gompa, Chyodi Gompa i charakterystyczne „entrance hall”, będących główną atrakcją tej miejscowości, podobnie jak czterokondygnacyjny budynek pałacu Raja z widokiem na himalajskie wzgórza.

Dzień 13. Trekking do Drakmar (3800 m), ok. 7 h przez Gyakar, gdzie znajduje się ponad 1200-letni klasztor Ghar Gompa z najbardziej tu cenionym Guru Rinpocze. Gompa jest również znana ze swoich malowideł skalnych. Zgodnie z legendą, każdy, kto wypowie jedno życzenie zostanie ono na pewno spełnione.

Dzień 14. Dakmar – Chhuksang (3980 m), ok. 3 h. Po drodze panoramiczne widoki Himalajów i wodospad, przekroczymy rzekę Kali Gandaki. Po dotarciu na miejsce i odpoczynku zwiedzimy wioskę. Chhuksang leży w wąwozie z formacjami skalnymi o czerwonych, żółtych i rudych barwach przypominających ogromne organy. Obejrzymy tu między innymi klasztor i jaskinie. Wybierzemy się też na spacer wzdłuż rzeki Kali Gandaki/Mustang Khola.

Dzień 15. Chhuksang – Muktinath (3760 m), ok. 7 h. Długi marsz, ok. 14 km. Początek trasy biegnie wśród pustynnych krajobrazów łagodnie wznoszącą się i krętą ścieżką. Bierzemy prowiant na przełęcz Gyu La (4077 m), na trasie tej wędrówki nie spotkamy żadnego schroniska. Będziemy mieli przepiękne panoramiczne widoki na góry, Przełęcz Throngla, Jezioro Tilicho, Nilgiri. Dotrzemy do Muktinath, świętego miejsca wyznawców hinduizmu i buddyzmu. W świątyni panuje niezwykła atmosfera.

Dzień 16. Muktinath – Jomsom, ok. 6 h. Po śniadaniu raz jeszcze odwiedzimy świątynię Muktinath; to miejsce jest godne większej uwagi. Szlak prowadzi szeroką, piaszczystą i wietrzną doliną, stopniowo obniżając się do rzeki Kali Gandaki.

Dzień 17. Jomsom- Pokhara. Przejazd jeepami ok. 8h albo samolotem (cena 130-150 USD).

Planowany termin powrotu do Pokhary 22 października. Dalsze możliwości:
A. przejazd do Katmandu i odlatujemy do Polski, albo zostajemy na dzień-dwa i zwiedzamy stolicę oraz okolicę;
B. pozostajemy dzień-dwa w Pokharze i wybieramy się na rafting;
C. dzień relaksu i 24 października ruszamy pod Annapurnę. 1 listopada wracamy do Pokhary, a następnego dnia do Katmandu, 3-4 listopada zwiedzamy stolicę oraz okolicę i odlatujemy do Polski.

KOSZT SZACUNKOWY sporządzony na podstawie cen na koniec lipca 2022 roku: 4800 zł + 1250 USD. Zawiera przede wszystkim:

  • przeloty z Polski do Katmandu i z powrotem;
  • opłatę za wizę nepalską 30-dniową;
  • transfer z lotniska w Katmandu do hotelu;
  • nocleg w hotelu 4* w Katmandu ze śniadaniem;
  • bus coaster na trasie Katmandu hotel – Pokhara hotel;
  • specjalne pozwolenie TIMS (poza lotami najdroższa pozycja w kosztorysie – 550 USD);
  • jeep z Pokhary do Jomsom i z powrotem;
  • noclegi w guesthouse’ach na całej trasie;
  • koszty tragarzy, przewodnika z Katmandu oraz ich ubezpieczenie;
  • obowiązkowe opłaty dla nepalskiej agencji;
  • ubezpieczenie KL 100 tys. euro, NNW 4 tys. euro, ewakuacja helikopterem uwzględniając SWR (Sporty Wysokiego Ryzyka) 10 tys. euro;
  • opiekę polskiego kierownika bez honorarium