Do 14 kwietnia można oglądać w Muzeum Interaktywnym / Centrum Edukacji Teatralnej przy ul. Jagiellońskiej 1 w Krakowie wernisaż wystawy fotografii Krystiana Durmana „Nirwana” zorganizowanej przez Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w ramach projektu „Himalaje. Dopisz swoją historię”. Ekspozycja to zapis osobistej wyprawy aktora Starego Teatru w góry Nepalu. Aktorstwo i wspinaczka to dla Krystiana Durmana dwie szkoły życia, wymagające odwagi w przekraczaniu własnych granic, rozwijające potrzebę ekspresji i indywidualne poczucie misji.
Wystawie towarzyszy interaktywna instalacja utkana z buddyjskich flag, służących harmonizowaniu energii w otoczeniu, na których każdy będzie mógł zapisać swoje życzenia, marzenia czy intencje oraz dopisać swoją historię. Praktyka rozwieszania chorągiewek w Tybecie oraz Nepalu jest formą komunikowania się z energiami pięciu żywiołów.
Jak podkreślił aktor, samotna wyprawa w Himalaje ugruntowała w nim przekonanie, że surowy klimat redukuje potrzeby i zacieśnia więzi, uczy pokory, szacunku wobec sił natury, otwartości na przybyszów oraz ciekawości innych światów. Tutaj ważny jest każdy uśmiech, drobny gest, spojrzenie prosto w oczy czy wspólnie spędzony czas. To także kraina polskich alpinistów, którzy pokazali, że zimowe wejścia na ośmiotysięczniki nie są jedynie mitem.
* * * * *
Krystian Durman – aktor, podróżnik, autor projektu „Himalaje. Dopisz swoją historię”. Absolwent krakowskiej PWST do zespołu Narodowego Starego Teatru dołączył w sezonie 2016/2017, gdzie zadebiutował w podwójnej roli Brata McDonalda oraz przedstawiciela grupy Lesbian and Gays Support The Miners w „Triumfie woli” Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki (2016). Pierwszy sezon aktora w Starym Teatrze przyniósł jeszcze jedno wyzwanie – rolę Jaśka, graną wraz z Andrzejem Kozakiem, w głośnym „Weselu” Jana Klaty.
Partnerem wernisażu wystawy fotografii Krystiana Durmana „Nirwana” jest także Klub Sportowy Polskie Himalaje, który wspólnie z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie przygotowuje „przeniesienie” ekspozycji do Akademii Sztuk Pięknych na czas XXVI Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz w dniach 11-12 maja.