Klub Sportowy Polskie Himalaje z siedzibą w Krakowie z wielką przyjemnością zaprasza do udziału w wyjątkowym tegorocznym wydarzeniu jakim będzie trzecia edycja Festiwalu „Sport i zdrowie – w głowie. Gala Podróżników”.

Tym festiwalem klub zamierza kontynuować edukację poprzez sport, rekreację, przyrodę, ekologię i muzykę takie wartości, które odgrywają zasadniczą rolę w wychowaniu i kształtowaniu osobowości człowieka.
 
Ubiegłoroczna edycja festiwalu, zorganizowana w Warszawie w oparciu o bazę Katolickiego Centrum Kultury „Dobre Miejsce”, została bardzo pozytywnie oceniona przez blisko 200 uczestników i przyniosła spodziewane efekty. To wszystko przyczyniło się do jeszcze większego zainteresowania ze strony różnych środowisk, szkół i rodzin, często w niewielkich miejscowościach.
 
Na finał tegorocznej edycji festiwalu w dniach 24-27 października wybrano – w drodze konkursu – kompleks wypoczynkowy WRATISLAVIA nad brzegiem malowniczego Jeziora Sławskiego, pośród sosnowych lasów Puszczy Tarnowskiej w woj. lubuskim nieopodal Głogowa.
 
Udział zapowiedzieli najlepsi z gronach najlepszych ludzi gór, pasjonatów, pedagogów, psychologów, sportowców, a także muzyków, jak chociażby Jacek Jaguś z formacji J. J. Band, jeden z najlepszych gitarzystów bluesowych nie tylko w Polsce, ale i Europie.
 
Główny patronat nad wydarzeniem sprawuje Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie, a ponadto Polska Organizacja Turystyczna oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. Dzięki wsparciu tych instytucji można było znacznie obniżyć koszt karnetu uczestnika.
 
Jedną z imprez festiwalu będzie w sobotę 26 października bieg-marsz w… Himalaje. Chociaż nazwa jest przenośna, to elementów nepalskich nie zabraknie.
 
Poza wystrojem startu i mety flagami modlitewnymi wszyscy uczestnicy otrzymają upominki nepalskie. Ponadto dla pierwszych 30 osób jakie się zgłoszą poprzez portal https://online.datasport.pl/zapisy/portal/listy/?zawody=10027 wykonane zostaną statuetki ośmiotysięcznika Kanczendzonga pamięci Wandy Rutkiewicz z imiennymi tabliczkami.
 
16 października 1978 roku, w dniu wyboru Karola Wojtyły na papieża, Wanda Rutkiewicz, jako trzecia kobieta na świecie, pierwsza Europejka i pierwsza osoba z Polski stanęła na Mount Evereście (8849 m), ale 13 maja 1992 roku pozostała na zawsze na szczycie Kanczendzongi 8586 m. Od 2022 roku imię Wandy nosi Klub Sportowy Polskie Himalaje.
 
Do pokonania będzie 10 km (trzy pętle w terenie leśnym), ale też i krótsze dystanse – 3333 m lub 6666 m. W programie jest także Mila Stulecia pamięci George’a Mallory’ego (1924-2024). Brytyjski wspinacz chciał być pierwszą osobą, która dotrze na wierzchołek Everestu.
 
Kosztowało go to życie, podobnie jak jego kolegę Andrew Irvine’a. Niektóre szczegóły śmiertelnego dramatu górskiego 1924 roku są bardzo tajemnicze. Mallory był uważany za najlepszego alpinistę swoich czasów. W setną rocznicę śmierci brytyjskiego wspinacza specjalną prelekcję poświęci jemu Leszek Cichy.
 
Wydarzenie rozpocznie się w Radzyniu nad Jeziorem Sławskim Wielkim Otwarciem, którego dokonają Leszek Cichy i Aleksander Lwow pod szyldem „Zwyciężyć znaczy przeżyć” w czwartek 24 października o godz. 17 w Ośrodku Wratislavia.
 
Gala Podróżników będzie także najlepszą okazją do zapoznawczych spotkań kandydatów na wyjazdy z klubem Polskie Himalaje w najbliższych latach, jak również do przekazania informacji od A do Z przez najbardziej kompetentne osoby.
 
Omówienia dotyczyć będą przede wszystkim wypraw, na które zgłosiło się najwięcej osób. Są to m.in.: Kenia (styczeń-marzec 2025-2026), Grecja-Cyklady (kwiecień-maj 2025), Kaszmir-Ladakh (lipiec 2025), Mount Kenya (listopad 2025), Nepal-API (kwiecień-maj 2026), Peru (czerwiec-lipiec 2026).
 
Do tego dojdą jeszcze nowości, jak np. Kirgistan (lipiec-sierpień 2027) i Oman (termin uzależniony od planów Leszka Cichego) oraz oczekiwane „powtórki” Islandia i Gruzja.
 
Klub wykorzysta obecność najważniejszych osób w tych projektach, zwłaszcza Leszka Cichego i Marcina Mentela, do przekazania najświeższych wiadomości. Ponadto swym doświadczeniem i wiedzą z odbytych już wypraw podzielą się m.in. przewodnicząca Rady Rodziny Podróżników Marianna Armańska, Beata Domaszewicz, Monika Todorow, Jacek Łapiński, Franciszek Rasiuk oraz inni. Zgłoszenia i rezerwacja noclegów: polskiehimalaje@tlen.pl
 
Lista gości jest imponująca. Oto niektóre tylko nazwiska (postacie) według liter alfabetu i płci oraz krótkie wizytówki:
 
KOBIETY
Aleksandra ANDRZEJEWSKA – absolwentka psychologii i pedagogiki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz psychodietetyki w Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej we Wrocławiu.
 
Danuta BUŁKOWSKA-MILEJ – legendarna lekkoatletka, medalistka halowych mistrzostw Europy, do której przez 29 lat należał rekord Polski w skoku wzwyż (197 cm), pedagog w Szkole Podstawowej nr 29 we Wrocławiu.
 
Beata DOMASZEWICZ – znana w Rodzinie Podróżników jako „Becia”, jest wyjątkową pasjonatką „Małego Księcia”, dzieła Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Posiada wielki zbiór z całego świata tych wyjątkowych książek, które przekraczają granice literatury.
 
Barbara LIŚKIEWICZ – organizatorka himalajskich trekkingów w Nepalu. Już jako nastolatka marzyła o trekkingu w Himalajach. W wieku 17 lat – po lekturze „Mojego pionowego świata” autorstwa Jurka Kukuczki – postanowiła któregoś dnia zobaczyć najwyższe góry Ziemi na własne oczy. Jednak na spełnienie tego marzenia przyszło jej czekać aż 23 lata. Obecnie przeszła już większość popularnych tras trekkingowych i teraz nie może rozstać się z Himalajami.
 
Dorota RASIŃSKA-SAMOĆKO – niebywała himalaistka, dyplomatka. W dorobku ma już trzynaście z czternastu ośmiotysięczników, w tym cztery z nich zdobyła w ciągu jednego miesiąca (od 28 kwietnia do 28 maja 2022), ustanawiając jednocześnie polski rekord szybkości wśród himalaistów. Jako trzecia Polka stanęła na szczycie K2. Obecnie zmierza na ostatni ośmiotysięcznik – Sziszapangmę na terytorium Chin.
 
Dorota SZPARAGA – miłośniczka wędrowania, pasjonatka długodystansowych szlaków górskich. Pokonała m.in. GR 131 (90 km przez Teneryfę), GR 240 w Hiszpanii (trasa uznawana za bardzo trudną), TRANSPIRENEICA GR 11 (850 km od Atlantyku do Morza Śródziemnego); samotnie i tylko z namiotem przeszła Główny Szlak Beskidzki w dwie strony – łącznie 1000 km w 25 dni i 8h, ustanowiła też kobiecy rekord na tej trasie zimą. Jest siódmą osobą i trzecią kobietą, która przeszła szlak Via Alpina w całości za jednym razem – 2650 km przez Alpy, osiem krajów, 94 dni na trasie wędrówki, większość noclegów pod namiotem, ustanowiła również kobiecy rekord tej trasy.
 
Urszula WŁODARCZYK – w latach 1991-2000 była czołową wieloboistką świata, zdobywała medale na wszystkich kolejnych mistrzostwach Europy w hali i na stadionie. Trzykrotna olimpijka (Barcelona 1992, Atlanta 1996, Sydney 2000), dwukrotna medalistka halowych mistrzostw świata (Toronto 1993 i Maebashi 1999), 12-krotna mistrzyni Polski i 33-krotna medalistka w siedmiu konkurencjach. Po ukończeniu studiów została asystentem w Katedrze Lekkoatletyki wrocławskiej AWF, przez kilka lat umiejętnie łączyła sport wyczynowy z zajęciami naukowo-dydaktycznymi. W 2004 roku obroniła pracę doktorską. Przez osiem lat pełniła funkcję dyrektora Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.
 
MĘŻCZYŹNI
Leszek CICHY – pierwszy zdobywca Mount Everestu zimą (razem z Krzysztofem Wielickim), pierwszy Polak z Koroną Ziemi, pierwszy himalaista uhonorowany nagrodą Fair Play PKOl za „całokształt kariery sportowej i godne życie po jej zakończeniu”.
 
Marcin CYBULSKI – człowiek-orkiestra zwany Cybulem. Wspinacz, biegacz górski, muzyk, artysta. A w tym wszystkim poszukiwacz duchowych przeżyć. Bo czym byłyby te wszystkie zajawki i aktywności, jak nie drogami do poznania samego siebie? „Po latach eksploracji przeróżnych sportów i hobby znalazłem element, który spina je wszystkie – ODDECH – powiada Cybul. – I z tym odkryciem wchodzę na swoje wyżyny zupełnie nowym szlakiem. Bardzo chętnie opowiem wam przy okazji październikowego spotkania o mojej podróży z oddechem i o tym, jak stał się on moim sprzymierzeńcem i przepotężnym narzędziem, szczególnie w sportach wydolnościowych w górach”.
 
Jerzy GÓRSKI – w młodości biegał, gdy goniła go milicja po włamaniu do apteki. Pierwsze, obowiązkowe w Monarze 1700 metrów, pokonał na ogromnym głodzie narkotykowym. Szybko jednak znalazł sobie nowy nałóg. Miłość do sportu rosła w nim jak na drożdżach. Dzięki bieganiu z każdym dniem stawał się mocniejszy. Słabość stawała się siłą. Choć życie rzucało mu kłody pod nogi, to i tak za każdym razem potrafił udowodnić, że nie ma rzeczy niemożliwych. Nie miał niczego, a zdobył wszystko. Był na samym dnie, ale wzniósł się tam, gdzie większość ludzi nigdy nie dotrze. Dzięki terapii i uprawianiu sportu bohater książki i filmu podniósł się i wygrał prestiżowe zawody Double Ironman w USA (prawie 8 kilometrów pływania, 360 kilometrów jazdy rowerem i 84 kilometry biegu), zdobywając tytuł mistrza świata.
 
Janusz KALINOWSKI – legendarna postać w historii polskich biegów (uczestnik 50 maratonów w 10 krajach i 10 supermaratonów na 100 km). Współtwórca pierwszego w kraju maratonu – Maratonu Pokoju, wieloletni jego dyrektor, organizator setek imprez biegowych i triathlonowych (prekursor tej dyscypliny w Polsce). Inicjator Narodowego Biegu Stulecia w 2018 roku dla 100 tys. osób w 100 miejscowościach w Polsce oraz m.in. w Chicago, Nowym Jorku, Katmandu, Londynie i Seulu. Z zawodu nauczyciel wychowania fizycznego, pedagog, psycholog, terapeuta, ale przede wszystkim dziennikarz (w tym zawodzie przepracował 50 lat, relacjonował wszystkie letnie igrzyska olimpijskie od Montrealu w 1976 roku, dziesiątki mistrzostw świata i Europy) – podróżnik. W sumie odwiedził 82 kraje na sześciu kontynentach. W ciągu 50 lat zorganizował około 200 wyjazdów zagranicznych dla ponad 3000 osób.
 
Piotr KRZYŻOWSKI – ratownik GOPR, zawodowo prawnik, pierwszy człowiek w historii, który dokonał samotnego trawersu z Lhotse na Everest bez wspomagania tlenem z butli, zdobywca siedmiu ośmiotysięczników. Swoje doświadczenie wysokogórskie zdobywał stopniowo wspinając się latem i zimą w Tatrach, Alpach, Kaukazie, Pamirze oraz Tienszanie.
 
Aleksander LWOW – uczestnik wyprawy Andrzeja Zawady w 1980 roku na Everest oraz trzech innych, także zimowych (Broad Peak, Kanczendzonga, K2), zdobywca czterech ośmiotysięczników. Jako pierwszy Polak i jak dotąd najszybciej w historii wszedł samotnie na szczyt Pumori (7161 m) w czasie siedmiu godzin i 30 minut. Został dwukrotnie uhonorowany złotymi medalami „Za wybitne osiągnięcia sportowe”: za Everest 1979/80 i za wytyczenie (razem z Krzysztofem Wielickim) nowej drogi na wschodniej ścianie Manaslu w 1984 roku.
 
Marcin MENTEL – jeżdżąc swego czasu po Polsce promował turystykę górską w Nepalu, Andach czy szeroko pojęte wyprawy trampingowe. Będąc gościem audycji radiowych w Krakowie, Koszalinie, Częstochowie czy prelegentem na spotkaniach i festiwalach podróżniczych, opowiadał, a przede wszystkim „zarażał” słuchaczy i publiczność pasją podróżowania. Zasłynął z przygotowania i zrealizowania wraz z klubem Polskie Himalaje ogromnego przedsięwzięcia pod względem logistycznym jakim była wyprawa trekkingowa z Lukli pod Everest dla ponad 400 osób w wieku od 8 do 70 lat. Marcina cechuje profesjonalizm, odpowiedzialność, znajomość psychologii, wyrozumiałość, empatia. „Nie wystarczy znać szlak. Podróże to ludzie i umiejętność pracy z nimi” – powiada.
 
Franciszek RASIUK – lekarz z wielkim doświadczeniem „od wszystkiego”, lekarz rodzinny, medycyny pracy, internista, ratownik, uczestnik wypraw w Himalaje i Andy oraz do wielu krajów na różnych kontynentach.
 
Jan SUPIŃSKI – doc. dr nauk o kulturze fizycznej, psycholog sportu, mający wieloletnie doświadczenie w pracy dydaktycznej na uczelni wyższej. Posiada wiedzę interdyscyplinarną z obszaru nauk społecznych oraz nauk o kulturze fizycznej, człowiek o wielkim doświadczeniu trenerskim, który może przekazać wiedzę z zakresu psychologii sportu w kontekście swoich umiejętności praktycznych.
 
Michał WALCZEWSKI – podróżuje od 40-go roku życia i stąd też wzięła się przekorna nazwa bloga „40 lat i do piachu”. Od tamtej pory styl podróży właściciela portalu maratonypolskie.pl wciąż ewoluował: najpierw chodziło tylko o przebiegnięcie maratonu w każdym kraju globu, potem o zwiedzanie ciekawych miejsc – a dziś o dotarcie do wszystkich obiektów UNESCO na świecie. „To oczywiście niemożliwe, ale… w wyzwaniu jakim są moje podróże nie chodzi o to, by osiągnąć cel – tylko o to, by do niego dążyć” – podkreślił 51-letni Michał, który „na liczniku” ma 147 maratonów w 72 krajach na każdym kontynencie i oceanie.
 
RAMOWY PROGRAM (bloki tematyczne)
 
24.10 (czwartek wieczór – godz. 17-18 otwarcie)
GDYBY TO NIE BYŁ EVEREST … (Leszek Cichy)
ZWYCIĘŻYĆ ZNACZY PRZEŻYĆ … (Aleksander Lwow)
… WE DWOJE 50 LAT (Danuta i Andrzej Jęczmionkowie)
 
Integracja pod gwiazdami: płonie ognisko w lesie
(niech żyje wolność, wolność i swoboda).
 
GODZINA PRAWDY: jacy jesteśmy.
GDY SŁABOŚĆ STAJE SIĘ SIŁĄ
 
25.10 (piątek)
Hej ho, hej ho na grzyby (i ryby) by się szło – poranne zawody wędkarskie i w grzybobraniu.
 
Po śniadaniu: godz. 9-10
40 LAT i DO PIACHU (twoje zdrowie w twoich rękach i głowie).
JAK ŻYĆ, ABY ŻYĆ (cel: umrzeć zdrowo).
MOJE, TWOJE, NASZE PASJE (od Małego Księcia do…)
 
Po obiedzie
PODRÓŻE z ODDECHEM (Marcin Cybulski i Leszek Cichy)
IŚĆ w STRONĘ SŁOŃCA (Dorota Szparaga)
PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA (Dariusz Maliszewski o najpiękniejszych zamkach i pałacach)
 
Po kolacji
Nie zadzieraj nosa, baw się razem z nami (dyskoteka złotych przebojów).
FILMOWA NOC HIMALAJSKA: wolność wyboru (publiczność będzie miała do wyboru poprzez głosowanie 13 filmów).
 
26.10 (sobota)
Kawa z rana… (z niespodzianką w godzinach 7-8). Udowodniono, że poranna kawa zwiększa wydajność w pracy, wszelkim działaniu oraz doskonale stymuluje mózg, poprawia krążenie krwi – kawa ma pozytywny wpływ na pracę serca i naczyń krwionośnych, zwiększa przepływ krwi o ponad 30%, co powoduje lepsze dotlenienie komórek, a także wpływa na kondycję całego organizmu.
 
Po śniadaniu
NASYCIĆ PRAGNIENIA – NASZE PODRÓŻE
(Marianna Armańska, Beata Domaszewicz, Monika Todorow, Jacek Łapiński, Franciszek Rasiuk oraz inni)
WYBORY RADY RODZINY PODRÓŻNIKÓW
 
 
W SAMO POŁUDNIE
BIEGIEM w HIMALAJE oraz MILA STULECIA pamięci George’a Mallory’ego (1924-2024)
 
Po obiedzie
ABC PODRÓŻOWANIA z klubem Polskie Himalaje w najbliższych latach (2025-2029)
AKADEMIA LESZKA CICHEGO  (wykład inauguracyjny)
ŻYCIE JEST PIĘKNE. NIE PRZESTAWAJCIE MARZYĆ (Piotr Krzyżowski)
KU PODWÓJNEJ KORONIE (Dorota Rasińska-Samoćko)
 
 
Po kolacji
STEP BY STEP – koncert J.J. Band, pochodzącego z Jeleniej Góry zespołu, który w ciągu 20 lat działalności zdobył miano jednej z najlepszych grup bluesowych w Polsce. Grupa występowała na najbardziej prestiżowych festiwalach w Polsce i na świecie, otrzymując szereg nagród i wyróżnień.
 
27.10 (niedziela)
Po śniadaniu
Pożegnania nadszedł czas… – podsumowanie, uroczystość dekoracji, wręczanie nagród za aktywności sportowo-rekreacyjne oraz legitymacji członkowskich klubu Polskie Himalaje.
 
KOSZTY
Opłata za karnet uczestnika  (24-27.10), niezależnie od liczby dni, wynosi 150 zł dla członków klubu Polskie Himalaje i 180 zł dla pozostałych. Specjalne ulgi dla młodzieży, darczyńców oraz wolontariuszy.
 
Zakwaterowanie w blokach-apartamentach z aneksem kuchennym wyposażonym w pełny zestaw naczyń i sztućców, kuchenkę elektryczną dwupalnikową, czajnik – 85 zł/os/doba. Pyszne (domowe) wyżywienie w stołówce na terenie ośrodka; w zależności od rodzaju dań (mięsne-bezmięsne) średnio około 25-35 zł za śniadania, obiady i kolacje.
 
DOJAZD
Sporo osób deklaruje przyjazd na Galę Podróżników do Radzynia własnym środkiem transportu. Niektóre mają dwa-trzy wolne miejsca i mogą kogoś z danej miejscowości zabrać, ale nie wiedzą, czy ktoś jest zainteresowany. Działa więc „giełda transportowa”. Poprzez maila na polskiehimalaje@tlen.pl klub będzie pośredniczył w nawiązaniu kontaktu między kierowcami pojazdów, a osobami chętnymi do skorzystania z wolnych miejsc.
 
Jeśli ktoś decyduje się na przyjazd pociągiem, to najlepiej do stacji Głogów, skąd często kursują busiki do Sławy. A ze Sławy do Radzynia można przejść dwa kilometry, albo gospodarze ośrodka Wratislavia przewiozą samochodem.
 
Ze względów logistycznych i finansowych prosimy o podjęcie decyzji w miarę możliwości do końca września, ale nie później aniżeli do 13 października. Telefony kontaktowe: 730 777 045 lub 784 400 502