W pierwszych słowach na kończący się rok 2023 zarząd klubu Polskie Himalaje składa serdeczne gratulacje tym wszystkim, którzy realizowali swoje cele, marzenia i pragnienia poznawania najpiękniejszych miejsc świata. W szczególności gratulujemy 200 uczestnikom jesiennych wypraw do Nepalu oraz Indii i dziękujemy za tak wiele pozytywnych opinii.

Trudno jest wszystkim i każdemu z osobna dogodzić, sprostać oczekiwaniom różnych osobowości i ludzkich charakterów, ale słowa, jakie dziesiątki osób skierowały pod adresem klubu i jego partnerów, są najlepszą nagrodą za wykonaną pracę. Są też wysokooktanowym paliwem dla lepszego jeszcze funkcjonowania silnika. Ale…
Nec Hercules contra plures. Sami nie sprostamy wyzwaniom, jakie są przed nami. Stąd nasze pytanie po zakończeniu projektu Annapurna 2023: pomożecie? Pozytywna odpowiedź dodała nam skrzydeł. Z początkiem grudnia, podczas Gali Podróżników w Warszawie, głosami uczestników została wybrana Rada Podróżników jako organ doradczo-opiniujący dla zarządu Klubu Sportowego Polskie Himalaje.
Przez najbliższy rok, do następnych wyborów jesienią, obradować będzie w siedmioosobowym składzie: przewodnicząca Marianna Armańska, wiceprzewodniczące Agnieszka Kownacka-Gaweł (obie Warszawa) i Anita Krawczyk (Łódź), sekretarz Jacek Łapiński (Wrocław) oraz członkowie: Karolina Poterska (Poznań), Beata Domaszewicz (Legionowo) i Adam Mazurkiewicz (Łochowo koło Bydgoszczy).

Na pierwszym posiedzeniu (18 grudnia) omówiono trzecią edycję „wielkiego” pod względem logistycznym projektu na rok 2028, generalne zasady uczestnictwa i powiększania Rodziny Podróżników, organizacji spotkania pod koniec sezonu i kilka różnych spraw.

NEPAL-BHUTAN 2028

Do planu przyjętego jednogłośnie projektu NEPAL-BHUTAN 2028 Beata Domaszewicz dodała – dla lepszej orientacji – stopnie trudności (wg Beaty oraz doświadczonych agencji organizujących podobne trekkingi):
A – trekking wymagający dobrej kondycji fizycznej, brak trudności technicznych, dla tych co rozpoczynają przygodę w Himalajach – stopień ŁATWY
B – trekking wymagający bardzo dobrej kondycji fizycznej, brak trudności technicznych – stopień ŚREDNI
C – wyprawa wysokogórska, niewielkie trudności techniczne, znaczna wysokość – stopień TRUDNY
Jesienią 2028 roku będą do wyboru najbardziej popularne trasy trekkingowe w Nepalu, ale też o mniejszym zainteresowaniu z uwagi na „dzikość” terenu:

1. Everest Base Camp (5364 m) z Kala Pattar (5643 m) + wyjście do bazy pod Ama Dablam – 135 km, suma podejść ok. 7400 m – stopień A/B

2. Everest Base Camp z Kala Pattar + przełęcz Chola (5330 m), Gokyo z Gokyo Ri (5357 m) – 163 km, max wys. 5648 m, suma podejść 9154 m – stopień B

3. Everest Base Camp z Kala Pattar, Gokyo z Gokyo Ri przez wysokie przełęcze: Kongma 5535 m; Chola 5330 m; Renjo 5465 m – 172 km, max wys. 5648 m,       suma podejść 9927 m – stopień B

4. Everest Base Camp oraz Island Peak (6189 m) – 164 km, suma podejść 9460 m – stopień C

5. Mera Peak (6476 m) – stopień C

6. Kanczendzonga baza północna i południowa (4700-5152m) + Drohmo Ri (5970 m) – 160 km – stopień B

7. Mustang – stolica Lo Mantang – 140 km, max wys. Przełęcz Choku-La (4298 m) –  stopień A

8. Dolina Langtang – 90 km, max wys. 4984 m – stopień A

9. Wokół Manaslu – 157 km, max wys. 5148 m, suma podejść 9785 m – stopień B

10. Annapurna Base Camp – 140 km, max wys. 4130 m – stopień A

11. Bhutan  (jako ewentualny dodatek do którejś opcji; max wys. 3870 m) – stopień A

12. Nepal relaksacyjny: Katmandu-Pokhara-Poon Hill (3232 m)-Park Narodowy Ćitwan-Chandragiri Hills (2551 m) – stopień A

W projekcie na rok 2028 pominięto jeden z piękniejszych trekkingów w Himalajach Nepalu – trekking Dookoła Dhaulagiri, gdyż został on ujęty w planie na wiosnę 2029 roku. 8 kwietnia 2009 roku na stokach Dhaulagiri (8167 m) wydarzył się tragiczny wypadek, w którym śmierć poniósł Piotr Morawski. Był najwybitniejszą postacią młodej generacji, jednym z niewielu kontynuatorów tradycji sławnej szkoły polskiego himalaizmu z lat 70. i 80. XX wieku. I to właśnie Jemu, w 20. rocznicę pozostania na zawsze w szczelinie o głębokości 25 metrów na wysokości 5760 m dedykowany będzie trekking.

Rok 2024 to rok wstępnych zgłoszeń do projektu jako całości, jeśli ktoś nie dokona wyboru konkretnej opcji, albo rejestracji do wybranego wariantu, które sukcesywnie będą opisywane (wraz z przewidywanymi kosztami) i prezentowane na oficjalnej stronie klubu Polskie Himalaje.

LIDERZY GRUP

Projekt Annapurna 2023 „odkrył”, jak też potwierdził predyspozycje niektórych uczestników do kierowania zespołem. Wykazali się oni m.in. łatwością w podejmowaniu decyzji, empatią, umiejętnością rozwiązywania sporów, dbałością o dobro i bezpieczeństwo grupy, a nie tylko swoje, samodyscypliną, zorientowanie na cel itd, itd.
To „odkrycie” ma ogromne znaczenie przy konstruowaniu planów wyjazdowych, a przede wszystkim w przypadku projektu NEPAL-BHUTAM 2027. Nie możemy ciągle liczyć na to, że będą z nami za każdym razem znani i lubiani himalaiści czy podróżnicy. Poza tym w tak wielkich przedsięwzięciach do ogarnięcia będzie kilkanaście grup o różnym stopniu sprawności, kondycji, wieku, oczekiwań itp.

Potrzeba nam co najmniej 30 liderów, kierowników oraz ich dublerów, gdyż przypadki zdrowotne, losowe mogą wyeliminować nie tylko dowódcę, ale i jego zastępcę, co zdarzyło się już w projekcie Annapurna 2023. Spotkanie takiej kadry kierowniczej planujemy podczas Gali Podróżników.

INNE PROJEKTY

W latach 2024-2029 organizowane będą różne wyprawy i wycieczki o „mniejszym ciężarze gatunkowym” na które będzie zapotrzebowanie. Obecnie w planach są m.in:

2024

Oman z Leszkiem Cichym – 16 lutego – 2 marca
Peru „Szlakiem Inków” z Leszkiem Cichym – 14 kwietnia – 4 maja
Włochy – Rzym-Monte Cassino – 15-22 maja
Gruzja-Tbilisi i okolice – 30 czerwca – 7 lipca
Uzbekistan (+ góry Tien-szan) 8-21 września

Kilimandżaro-Safari-Zanzibar z Leszkiem Cichym 9-23 października

2025

Kenia styczeń-luty z uwzględnieniem terminów ferii dla poszczególnych województw
Grecja (rejs jachtem po Cykladach)  25 kwietnia – 11 maja
Gruzja objazdowa wiosna – jesień

Kaszmir-Ladakh lipiec

2026

Kenia styczeń-luty z uwzględnieniem terminów ferii dla poszczególnych województw
Nepal –  wyprawa API pamięci Andrzeja Bielunia – kwiecień-maj

Rwanda – Park Narodowy Wulkanów – lipiec

2027

Rejs statkiem wokół Ziemi od początku stycznia do początku maja; w sumie dwa miesiące na morzu i dwa miesiące na lądzie w kilkudziesięciu miastach. Pod uwagę brana jest wyłącznie trasa południowa, na przykład:

Rzym → Genua → Marsylia → Barcelona → Malaga → Casablanca → Mindelo/Wyspy Zielonego Przylądka → Salvador/Brazylia → Rio de Janeiro → Buenos Aires → Puerto Madryn/Argentyna→ Ushuaia → Puerto Chacabuco/Chile → Puerto Montt/Chile → Valparaiso/Chile → Wyspa Wielkanocna → Bounty Bay Passage → Papeete/Polinezja Francuska→ Moorea → Aiutaki/Nowa Zelandia → Rarotonga/Wyspy Cooka → Bay of Islands/Nowa Zelandia → Auckland → Tauranga → Napier → Christchurch → Dunedin → Milford Sound → Sydney → Eden → Melbourne → Adelajda → Kangaroo Island → Albany → Perth → Broome/Australia → Bali → Singapur → Kuala Lumpur → Penang/Malezja → Phuket/Tajlandia → Kolombo/Sri Lanka → Akaba/Jordania → Sharm el-Sheikh → Hurghada → Kanał Sueski → Aleksandria → Mesyna → Neapol → Rzym

GALA PODRÓŻNIKÓW 2024

Rada zaakceptowała propozycję sekretarza Jacka Łapińskiego, aby Galę Podróżników zorganizować w Sławie (dawniej Sława Śląska) nad Jeziorem Sławskim w woj. lubuskim w dniach 24-27 października.

OBOZY KWALIFIKACYJNO-INTEGRACYJNE

Rada Podróżników pozytywnie odniosła się do sugestii zarządu klubu Polskie Himalaje w temacie uczestnictwa w wyprawach-wycieczkach nowych osób, nikomu nieznanych, które zgłaszać się będą np. po prelekcjach czy wiadomościach na Facebooku. W takich przypadkach jednym z warunków dołączenia do danej grupy będzie udział w obozach lub specjalnych spotkaniach służących bliższemu poznaniu kandydatów na wyjazd.

Inną formą kwalifikacji może być poręczenie udzielone przez uczestnika jakiegokolwiek projektu klubu Polskie Himalaje, który łączy ludzi z pasją, patrzących w tę samą stronę, ludzi życzliwych i wzajemnie sobie pomagających, motywujących przy pokonywaniu różnych trudności. Nie ma natomiast miejsca dla osób roszczeniowych, kłótliwych, agresywnych oraz takich, które nie respektują przyjętych zasad uczestnictwa, regulaminów, zawartych umów itp. Jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale jedna czarna owca może zatruć życie całej grupie.

KLUB Z OFICJALNYMI CZŁONKAMI

Powiększająca się z każdym rokiem Rodzina Podróżników dała zarządowi klubu zielone światło na drogę oficjalnego członkostwa. Zgodnie z paragrafami nr 13, 14 i 17 statutu (na stronie https://www.polskiehimalaje.pl w zakładce O NAS) klub może przyjąć w swoje szeregi członków wspierających na podstawie pisemnego porozumienia. Szczegółowe informacje zostaną przekazane w styczniu.