Kolejne wielkie przedsięwzięcie Klubu Sportowego Polskie Himalaje im. Wandy Rutkiewicz jakim jest jesienny projekt ANNAPURNA 2023, na który składają się wyprawy trekkingowe do Południowego Sanktuarium Annapurny i buddyjskiego królestwa Mustangu w połączeniu z objazdem północnych Indii, to okazja do spotkania się miłośników górskich wędrówek oraz wzbogacenia wiedzy z najważniejszych dziedzin życia człowieka, którą przekażą najlepsi z najlepszych naukowców, specjalistów, ekspertów w dniach od 29 czerwca do 2 lipca w „Dobrym Miejscu” w Lesie Bielańskim w Warszawie przy ul. Dewajtis 3 w pobliżu AWF.
Forum organizowane jest w formule open – uczestniczyć w nim może każdy, we wszystkich dniach, albo w wybranych, jeśli tylko będą dostępne miejsca (pierwszeństwo mają osoby z projektu Annapurna 2023), o czym na bieżąco informować będzie biuro klubu, także odnośnie opłat (tel. 730 777 045, 784 400 502, polskiehimalaje@tlen.pl). Dotyczą one również projekcji filmów „LUNANA. Szkoła na końcu świata”, „Everest dla każdego” i „Najlepszy” oraz prapremierowego koncertu 60-lecia zespołu TRUBADURZY.
PROGRAM FORUM
28 czerwca (środa)
18:00 recepcja dla przyjezdnych, kwaterowanie, załatwianie formalności papierkowych i finansowych związanych z projektem ANNAPURNA 2023, odbiór oficjalnych koszulek trekkingowych i biegowych, zamówionych worków transportowych, śpiworów, kurtek puchowych (gdyby nie pasowały, to w czwartek jest możliwość poprawek krawieckich).
29 czerwca (czwartek)
9:00 – 10:00 śniadanie francuskie
10:00 – 10:30 „Coś na dzień dobry” – zarząd Klubu Sportowego Polskie Himalaje im. Wandy Rutkiewicz
10:30 – 11:15 „Twoje zdrowie w Twojej głowie” – dr Małgorzata ZEMBRZUSKA, lekarz z ponad 40-letnim doświadczeniem (anestezjolog, chirurg), od 1996 roku szefowa Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej MEDICOR w Warszawie. Po swym wystąpieniu do godziny 14 prowadzić będzie konsultacje medyczne i wydawać zaświadczenia o braku przeciwwskazań do wysiłku i trekkingu w Himalajach lub niemożności jego odbycia.
11:15 – 12:00 „Przezorny zawsze ubezpieczony” – polisy na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych uniemożliwiających odbycie podróży, nagłego zachorowania spowodowanego COVID-19, konieczności leczenia; procedury odzyskania poniesionych wydatków. Po radach i wskazówkach ekspertów (Patrycja OLSZEWSKA i Paweł EKIERT) można będzie (sukcesywnie) zawierać umowy, w szczególności ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży.
12:00 – 13:30 „Choroby cywilizacyjne – dżuma XXI wieku”. Rola antyoksydantów w powstawaniu nowych, zdrowych komórek naszego organizmu. Stres a otyłość i choroby z nią związane. Agnieszka TOKARCZYK – Klinika Zdrowego Życia. Uzdrowienie przez jedzenie (będzie dużo ciekawostek).
13:30 – 14:00 lunch himalajski Annapurna 2023 (wegetariański z licencją na zdrowe odżywianie).
14:00 – 15:00 „Czy warto sięgać po suplementy?” Wpływ składników odżywczych na zdrowie i organizm człowieka, bezpieczeństwo stosowania suplementów diety – Klara GŁAZ, dyplomowany dietetyk, kierownik szkoleń Pharma Nord, absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego – Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji.
15:00 – 15:30 „Suplementy a zdrowy tryb życia”. Jak poprawić kondycję przed trekkingiem i Supermaratonem Pamięci Polskich Himalaistów Pokhara 2023 – Robert CELIŃSKI, ceniony trener personalny, czterokrotny zwycięzca Tenzing Hillary Everest Marathon, zdobywca kilkunastu medali lekkoatletycznych mistrzostw Europy i świata masters w hali, na stadionie i terenie na różnych dystansach.
15:45 – 17:30 w podziale na grupy: przykładowe treningi kondycyjno-sprawnościowe z Robertem CELIŃSKIM oraz konsultacje medyczne z kierownikiem Klinki Kardiologii i Nadciśnienia Tętniczego Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, lekarzem sportowym prof. dr. hab. med. Dariuszem KOSIOREM, wydawanie zaświadczeń o braku przeciwwskazań do trekkingu w Himalajach lub niemożności jego odbycia.
17:30 – 18:15 kolacja nepalska: podstawą codziennego jadłospisu jest daal bhat. Daal to aromatyczna zupa z soczewicy, bhat – to ryż.
18:30 – 19:30 „Regularna diagnostyka i dbanie o siebie podstawą życia w zdrowiu” – prof. Dariusz Kosior, uczestnik wyprawy stulecia Everest 2018 (czymś innym jest opowiadanie o tym, co dzieje się z organizmem człowieka na dużych wysokościach tylko na podstawie wiedzy teoretycznej, a czym innym udzielanie wskazówek w oparciu o własne doświadczenia).
20:00 – 22:00 Projekcja filmu „LUNANA. Szkoła na końcu świata” łączącego w sobie ujmującą pogodę ducha z przenikliwością spojrzenia na mało znane nam rejony świata. Bhutański filmowiec i fotograf Pawo Choyning Dorji stworzył obraz będący afirmacją prostego życia w zgodzie z prawami natury. Nic więc dziwnego, że film pochodzący z najbardziej szczęśliwego kraju na świecie, podbił serca publiczności na festiwalach i był nominowany do Oscara. Natomiast dla Rodziny Podróżników klubu Polskie Himalaje może być zachętą do odwiedzenia Buthanu.
30 czerwca (piątek)
8:00 – 9:00 śniadanie w formie szwedzkiego stołu
9:00 – 9:45 „Niespodzianki zdrowotne na trasie trekkingu” (infekcje żołądkowe, bezsenność, tachykardia, wzrost ciśnienia tętniczego, krwawienia z nosa) – lek. med. Dominik DROBIŃSKI, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, kieruje zespołem wysokiej klasy specjalistów lekarzy-anestezjologów w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Po swym wystąpieniu prowadzić będzie konsultacje medyczne i wydawać zaświadczenia (sukcesywnie).
10:00 – 10:45 Plonem wyprawy Annapurna 2023 ma być także film z jej przebiegu, zmontowany z filmików wszystkich uczestników. Jak to zrobić? O tym opowie Adrian DMOCH – reżyser, filmowiec i fotograf, współautor wielu popularnych i nagradzanych reklam telewizyjnych. W 2017 roku nakręcił swój pierwszy dokument „Chasing the Breath” („W pogoni za oddechem” z Robertem Celińskim w głównej roli), który zdobył nagrody na festiwalach w Pakistanie, na Węgrzech, w Peru i Czechach. W 2018 roku zrealizował kolejny film dokumentalny „RunCamino”, towarzysząc z kamerą Robertowi Celińskiemu na trasie tysiącletniego szlaku św. Jakuba z San Sebastian do Santiago de Compostela (835 km) w Hiszpanii.
11:00 – 12:15 „Proces trawienia – rola wybranych produktów w uzdrawianiu naszego organizmu”. W tym: – Czym jest indeks glikemiczny i dlaczego piwo w nadmiarze jest bardziej niebezpieczne od czystej glukozy; – Produkty zakwaszające i alkalizujące organizm; – Uzdrawiające właściwości m.in. cebuli, ryb, kapusty, octu jabłkowego, sezamu, kasz gryczanej i jaglanej, grzybów oraz czekolady – Agnieszka TOKARCZYK – Klinika Zdrowego Życia.
12:30 – 14:00 Od Katmandu do Katmandu – omówienie poszczególnych etapów wyprawy dla wszystkich grup, wyposażenie sprzętowe i medyczne uczestników, zasady zawierania umów w części dewizowej, zabezpieczenia na wypadek zdarzeń losowych uniemożliwiających odbycie podróży, procedury odzyskania poniesionych wydatków: szef ds. logistyki Marcin Mentel, zarząd klubu Polskie Himalaje i jego szeryf Leszek Cichy, agent ubezpieczeniowy Paweł Ekiert.
14:00 – 16:00 lunch, zawieranie umów (sukcesywnie) oraz załatwianie formalności papierkowych i finansowych związanych z projektem ANNAPURNA 2023, przyjmowanie zamówień na przekąski i batony energetyczne do zabrania na trekking, odbiór oficjalnych koszulek trekkingowych i biegowych, zamówionych worków transportowych, śpiworów, kurtek puchowych.
14:00 – 16:00 w podziale na grupy: przykładowe treningi kondycyjno-sprawnościowe z Robertem CELIŃSKIM oraz konsultacje medyczne z prof. dr hab. n. med. Lechem KORNISZEWSKIM, wydawanie zaświadczeń o braku przeciwwskazań do trekkingu w Himalajach.
16:00 – 17:00 „Recepta na długowieczność” – prof. Lech KORNISZEWSKI. Oficjalnie ma 87 lat, ale – jak twierdzi – przekroczył już 100… Bez jego pomocy i poświęcenia nie byłoby wśród żywych niejednego herosa wysokogórskiego wspinania. Był uczestnikiem i kierownikiem wielu wypraw w Himalaje i Andy. Uhonorowany został jedynym na świecie medalem 7/8. Autor ponad 100 prac naukowych oraz kilku podręczników akademickich.
17:00 – 18:00 kolacja kuchni indyjskiej, która z reguły uznawana jest za zdrową i zgodną z zasadami racjonalnego żywienia.
18:30 – otwarcie sali widowiskowej
19:00 – 20:30 ZNAMY SIĘ TYLKO Z WIDZENIA… Trubadurzy miłośnikom gór w prapremierowym koncercie 60-lecia zespołu, który zagra w legendarnym składzie: Sławomir Kowalewski, Marian Lichtman, Jacek Malanowski i Tadeusz Urbański. Ich piosenki śpiewała cała Polska i nadal śpiewają kolejne pokolenia. Wylansowali wiele przebojów, m.in. „Kasia”, „Krajobrazy”, „Słoneczniki-kwiaty”, „Byłaś tu”, „Kim jesteś”, „Ej, Sobótka, Sobótka”, „Cóż wiemy o miłości”, „Przyjedź mamo na przysięgę”, „Nie przynoś mi kwiatów dziewczyno”, „Znamy się tylko z widzenia”. Te utwory i kilkanaście innych zagrają na koncercie 60-lecia.
21:00 – 22:15 Projekcja filmu „Everest dla każdego” w reżyserii Adriana Dmocha z wyprawy stulecia w 2018 roku z udziałem ponad 400 osób w wieku od 8 do 70 lat zamieszkałych w 100 miejscowościach od Bałtyku po Tatry, a także poza granicami kraju.
1 lipca (sobota)
8:00 – 9:00 śniadanie w formie szwedzkiego stołu
9:00 – 10:00 Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach i sposoby jej udzielania (stłuczenie, zranienie, złamanie, zwichnięcie, omdlenie, krwotok, krwawienie z nosa), objawy choroby wysokościowej, normy, pomiar i zaburzenia saturacji – Andrzej MACHALICA, lekarz (1982), specjalista chirurg (od 1993) oraz medycyny ratunkowej (od 2003); 37 lat praktyki w zespołach reanimacyjnych Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, 25 lat praktyki (i nadal) w lotniczej służbie ratownictwa medycznego, 21 lat praktyki (i nadal) w szpitalnych oddziałach ratunkowych, skoczek spadochronowy z liczbą 417 skoków, przewodnik tatrzański od 1980 roku. Po swym wystąpieniu prowadzić będzie konsultacje medyczne i wydawać zaświadczenia (sukcesywnie).
10:00 – 10:45 Najważniejsze informacje dotyczące procedur uczestnictwa w wyprawie do Nepalu oraz Indii (logistyka formalności, sprawy wizowe), organizacja odlotów i powrotów – zarząd klubu Polskie Himalaje.
11:00 – 12:00 Idziemy w góry z… głową: Aleksander LWOW (jedna z najbardziej barwnych postaci w historii polskiego alpinizmu, uczestnik wyprawy Andrzeja Zawady w 1980 roku na Everest oraz trzech innych, także zimowych: Broad Peak, Kanczendzonga, K2. Zdobywca czterech ośmiotysięczników – Lhotse, Manaslu, Czo Oju i Gaszerbruma II) oraz Jerzy KOTUŁA – jeden z bardziej doświadczonych taterników, uczestnik wypraw m.in. w Himalaje i góry Kaukazu Wielkiego, w lipcu 2022 roku zdobył w bardzo trudnych warunkach pogodowych szczyt Araratu (5137 m). Przez środowisko uwielbiany m.in. za biesiady i poradnictwo.
12:00 – 13:00 Czy po górach można chodzić ekonomicznie? Wiadomo, zupełnie bez wysiłku się nie da, ale jak go zmniejszyć i zoptymalizować? Na tak postawione pytanie odpowie znany wszystkim fanom, pierwszy zimowy zdobywca Mount Everestu, niezrównany gawędziarz i… bankowiec Leszek CICHY. Korzystając z doświadczeń ze swojego ponad pięćdziesięcioletniego chodzenia po górach, skupi się na wielokrotnie przetestowanych i sprawdzonych rozwiązaniach oraz praktycznych wskazówkach.
13:00 – 14:00 Spotkania w grupach z kierownikami/zastępcami: nr 2 oraz 10 A i B – Leszek Cichy; nr 3 Aleksander Lwow/ Dominik Drobiński; nr 4 A i M Cezary Borowy/Janusz Kalinowski; nr 5 Jerzy Kotuła/Szymon Kosmala/Marcelina Metera; nr 6 Robert Celiński/Adam Mazurkiewicz, nr 7 Michał Nowak/Bogdan Krzysztofik, nr 8 i 9 Rafał/Jadwiga Fronia. Grupa nr 1 extra spotkanie w innym terminie.
14:00 – 15:00 lunch wegetariański
15:00 – 16:30 Forum dyskusyjne, wymiany poglądów, zgłaszania wniosków, postulatów pod adresem organizatorów. Omówienie wypraw i wycieczek na najbliższe lata: Buthan, Gruzja, Indie-Ladakh, Islandia, Kenia, Kirgistan, Nepal (API), Nowa Zelandia, Peru, Tanzania, Uganda, Uzbekistan, Włochy, rejs dookoła świata.
15:00 – 17:00 Konsultacje medyczne i wydawanie zaświadczeń o braku przeciwwskazań do wysiłku i trekkingu w Himalajach lub niemożności jego odbycia – Andrzej MACHALICA.
16:30 – 17:00 Spowiedź Hana Solo. Byłem przemytnikiem w Indiach. Spotkanie z Cezarym BOROWYM.
17:00 – 19:00 Gdy słabość staje się siłą: spotkanie z Jerzym GÓRSKIM. Nie miał niczego, a zdobył wszystko. Był na samym dnie, ale wzniósł się tam, gdzie większość ludzi nigdy nie dotrze. „Najlepszy” to historia o niezwykłej, kilkunastoletniej walce z uzależnieniem od narkotyków, papierosów i alkoholu. Dzięki terapii i uprawianiu sportu bohater książki i filmu podniósł się i wygrał prestiżowe zawody Double Ironman w USA (prawie 8 kilometrów pływania, 360 kilometrów jazdy rowerem i 84 kilometry biegu), zdobywając tytuł mistrza świata.
19:00 – 20:00 królewska kolacja szefa kuchni Artura Siekierki. Historia Royal Catering rozpoczyna się w głowie 16-letniego Bartosza Siekierki (brat Artura), który już wtedy postawił sobie za cel stworzenie najlepszej firmy cateringowej w Polsce. Przez kolejne 4 lata nabierał on doświadczenia, praktykując u renomowanych specjalistów z branży, szlifował swoje umiejętności organizacyjne. Kompetencje zdobywał pracując przy obsłudze wydarzeń organizowanych dla najznamienitszych postaci świata polityki i biznesu. W 2005 roku, gdy skończył 20 lat, otworzył własną firmę. Dziś jej właściciele dużo podróżują, a podpatrzone na świecie połączenia smaków oraz trendy ekspozycyjne wprowadzają do swojej oferty.
20:00 – 22:00 Projekcja filmu fabularnego „Najlepszy” w reżyserii Łukasza Palkowskiego, z gwiazdorską obsadą (Jakub Gierszał, Kamila Kamińska, Anna Próchniak, Mateusz Kościukiewicz, Arkadiusz Jakubik, Adam Woronowicz, Magdalena Cielecka, Artur Żmijewski, Tomasz Kot, Janusz Gajos). „Najlepszy” zachwycił recenzentów i zdobył aż pięć nagród 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym Nagrodę Publiczności.
2 lipca (niedziela)
8:00 – 9:00 – śniadanie w formie szwedzkiego stołu
9:00 – 11:00 – podsumowanie, rozliczenia, załatwianie niezałatwionych spraw, zakończenie forum
UWAGA! Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wprowadzenia zmian w programie z powodu wyższej konieczności.