ANNAPURNA

Jutro należy do ludzi, którzy przygotowują się do niego już dziś

SOUTH ANNAPURNA SANCTUARY TREKKING
październik-listopad 2023

Trekking do Południowego Sanktuarium Annapurny to jeden z najbardziej fascynujących trekkingów w Nepalu. Należy do średnio trudnych i jest nie tylko krótszy, ale i łatwiejszy od tego do bazy pod Mount Everestem. Kilkunastodniowa, bardzo urozmaicona wędrówka dostarczy nam wspaniałych wrażeń i zachwytów nad pięknem natury; pozwoli zapoznać się nie tylko z widokiem himalajskich olbrzymów, ale i z lokalnym kolorytem nepalskiej wsi oraz kultury. Podczas marszu zobaczymy kilkadziesiąt siedmio- i sześciotysięcznych szczytów, a wiele z nich uważanych jest za najpiękniejsze w Himalajach. Ukoronowaniem będzie widok wspaniałego masywu Annapurny i jej trzykilometrowej ściany południowej.

 

 

Trekking do Południowego Sanktuarium Annapurny to nie tylko piękne widoki, ale i spotkanie z nepalską kulturą oraz historią światowego himalaizmu. Serdecznie zapraszam, ja tam się wybieram – Leszek Cichy.

 

PROGRAM PODSTAWOWY (o modyfikacji decydować będzie dana grupa)

Dzień 1. Wylot z Polski do Katmandu (planowane daty: od 20 do 27 października)

Dzień 2. Przylot do Katmandu (1350 m n.p.m.). Transfer, zakwaterowaniu w hotelu**** na Thamelu.

Dzień 3. Przejazd do Pokhary (827 m n.p.m.). Drugie co do wielkości miasto w Nepalu, położone 200 km na zachód od Katmandu (przejazd z przerwami trwa około 8 godzin), oddalone od Annapurny jedynie o 30 km, słynie ze wspaniałego położenia nad jeziorem Phewa Tal (Fewa Lake) oraz oszałamiających widoków na Dhaulagiri (8167 m), masyw Annapurny z najwyższym szczytem 8091 m, Manaslu (8156 m), Peak 29 (7835 m), Himalchuli (7893 m) i charakterystyczny ostry wierzchołek Machhapuchhare (6997 m).

Góra (uważana za jedną z piękniejszych na Ziemi) widziana od strony Pokhary przypomina Matterhorn – stąd też często nazywana jest Matterhornem Nepalu. Ma też inną nazwę – Fishtail (Rybi Ogon). Dla Nepalczyków uchodzi za świętą. Wedle wierzeń mieszka tam bóg Śiwa, zaś władze kraju nie wydają zezwoleń na wspinaczkę. Zakwaterowanie. Jeśli czas pozwoli spacer nad jeziorem odbijającym szczyty ośnieżonych gór, wejście na pobliskie wzgórze Sarangkot, by zachwycić się zachodem słońca oraz wspaniałym widokiem na miasto.

Dzień 4. Wczesna pobudka dla tych, którzy chcą zobaczyć wschód słońca ze wzgórza Sarangkot. Po śniadaniu poznawanie Pokhary i okolic, m.in. wycieczka łódką na przeciwny brzeg jeziora do Stupy Pokoju na wzgórzu Anadu wybudowanej w 1973 roku. Godzinna wspinaczka drogą wśród drzew. Im wyżej tym piękniejszy widok na góry. To jedna z 80 stup jakie zostały wybudowane na całym świecie z inicjatywy Nichidatsu Fujii. Japoński mnich od 1947 roku budował stupy pokoju, które miały promować ideę pokoju i jednocześnie przypominać o tragedii II wojny światowej. W Nepalu znajduje się jeszcze jedna Stupa Pokoju w mieście Lumbini – znanym również z tego, że to właśnie tam urodził się Budda. Wizyta w mega ciekawym Międzynarodowym Muzeum Gór w Pokharze, któremu klub Polskie Himalaje przekazał kilka fotogramów po wystawie w Katmandu w 2018 roku.

Dzień 5. Przejazd lokalnym autobusem do miejscowości Nayapul (Nowy Most) – 1070 m n.p.m. Wędrówka doliną rzeki Bhurungdi Khola i podejście do wioski Tikhedhunga (1490 m) – ok. 5 godzin.

Dzień 6. Kolejne metry w górę. Przez lasy rododendronowe i bambusowe dochodzimy po ok. 6-8 godzinach do Ghorepani (2850 m). Swego czasu tu właśnie odpoczywały karawany konne z Mustangu i tutaj zwierzęta miały dostęp do wody. Stąd też nazwa wioski – w dosłownym tłumaczeniu „woda dla koni”.

Dzień 7. Celem jest wzgórze Poon Hill (3232 m). To jedno z najbardziej malowniczo położonych miejsc w Nepalu. Wyjście na punkt widokowy, spokojnym tempem, zajmuje około 45-60 minut. To bardzo popularne miejsce, z którego ogląda się wschód słońca. Poranne światło rozpala najpierw szczyty, a następnie całe ściany ośnieżonych gór. Już o 4 robi się spory ruch w wiosce. Z każdej lodży wychodzą grupy z latarkami i czołówkami. Z Poon Hill rozpościera się widok na jedną z największych przepaści na Ziemi – deniwelacja pomiędzy szczytem Dhaulagiri (8167 m), a dnem doliny Kali Gandaki wynosi ok. 6000 m.

Wracamy do Ghorepani na śniadanie, po którym maszerujemy 5-7 godzin na nocleg do Tadapani (2590 m). Oprócz przepięknych widoków mamy wąskie doliny, skałki, potoki, gęsty las. Szlak prowadzi początkowo odsłoniętym trawersem na przełęcz Deurali (3100 m). Następnie przez lasy i wodospady szlak zniża się przed samą wioską do około 2500 m, a stromymi schodami dochodzimy do Tadapani położonej w odsłoniętym miejscu z widokiem na Annapurnę Południową (7219 m), Hiunchuli (6441 m) i Machhapuchhare (6993 m).

Dzień 8. Przemierzamy ryżowe pola ponad którymi wznoszą się zaśnieżone szczyty Annapurny Południowej oraz Hiunchuli. Na początku i pod koniec trasy mamy dwa mosty wiszące. Gdy dojdziemy do dużej wioski Chomrong (2171 m) będzie czas na odwiedzenie piekarni słynącej z pysznych szarlotek. Dzień zakończymy w Sinuwa (2340 m) po 7 godzinach spokojnego marszu.

Dzień 9. Po 7-9 godzinach przybliżymy się do naszego celu. Z Sinuwa przez Bamboo – Doban – Himalaya dojdziemy do Deurali (3200 m). Poczujemy wysokogórską atmosferę: dolina rzeki Modi Khola, skalne ściany, wodospady, zlodowacone szczyty z Machhapuchhare (6993 m) i Annapurną III (7555 m).

Dzień 10. Rankiem wyruszymy do Annapurna Base Camp (4130 m), obozu zwanego również Południowym Sanktuarium Annapurny (ok. 4-5 godzin marszu). Przechodząc obok Machhapuchhare Base Camp (3700 m), znajdziemy się w rejonie zlodowaconych szczytów Annapurny III (7555 m), Gangapurny (7455 m) i Tarke Kang (7193 m). Po dojściu na miejsce, co zajmie nam ok. 5 godzin, staniemy na morenie potężnego Południowego Lodowca Annapurny, by podziwiać rozłożone jak w amfiteatrze szczyty pasma Annapurny: Hiunchuli, Annapurna Południowa, Bharha Chuli (7647 m), Annapurna I, Roc Noir (7485 m) i Tare Kang (Glacier Dome). Za plecami będziemy mieli majestatyczną święta górę Nepalczyków – Machhapuchhare. Poczujemy jak Himalaje są blisko nas.

Ogrom Annapurny może zwalić z nóg. Prawie 4000 m różnicy poziomów do szczytu, który jest na wyciągnięcie ręki. O potędze góry świadczą pobliskie czorteny. Annapurna uchodzi we wspinaczce za jeden z najbardziej niebezpiecznych szczytów. Śmiertelność jest na poziomie 40 procent, co jest najwyższym wynikiem spośród wszystkich 8-tysięczników.

Dzień 11. Delektujemy się wschodem słońca obejmującym imponującą ścianę Annapurny, gdy poszczególne fragmenty skał rozpalane są złotymi promieniami. Gdyby wieczorem niebo było zachmurzone to nie należy tracić nadziei, ponieważ często po wschodzie słońca chmury odsłaniają choćby fragmenty gór. Po śniadaniu wędrujemy 6-7 godzin na nocleg do Bamboo (ok. 2300 m).

Dzień 12. Przez Sinuwę i Chomrong schodzimy do Jhinu Danda (ok. 1700 m), by odpocząć w termalnych źródłach. Murowane baseny z gorącą wodą znajdują się około 15-20 minut poniżej wioski, bezpośrednio przy brzegu lodowatej Modi Kholi. Trasa do przejścia wymaga 5-6 godzin.

Dzień 13. Na koniec mamy wędrówkę pośród malowniczych pól uprawnych i tarasów ryżowo-zbożowych. Za plecami będą nam towarzyszyć ośnieżone szczyty, pod którymi dopiero co byliśmy. Z Nayapul autobusem przejedziemy do Pokhary na nocleg.

Dzień 14. Wracamy do Katmandu i odlatujemy do Polski, albo zostajemy na dzień-dwa i zwiedzamy stolicę oraz dolinę.

Opcjonalnie: wydłużając pobyt o dwa dni w Pokharze możemy wyruszyć na rafting i zmierzyć się z rwącą rzeką Kali Gandaki.

KOSZT SZACUNKOWY sporządzony na podstawie cen na koniec lipca 2022 roku: 4800 zł + 940 USD. Zawiera przede wszystkim:
– przeloty z Polski do Katmandu i z powrotem;
– opłatę za wizę nepalską 30-dniową;
– transfer z lotniska w Katmandu do hotelu;
– nocleg w hotelu 4* w Katmandu ze śniadaniem;
– bus coaster na trasie Katmandu hotel – Pokhara hotel;
– osiem noclegów w lodżach na trekkingu w pokojach 2-osobowych;
– opłata za pozwolenie TIMS umożliwiające legalną wędrówkę górską;
– opłata Annapurna Conseervation Area;
– koszt tragarzy (jeden na dwie osoby, każda oddaje bagaż max 13 kg) + jeden awaryjny;
– koszt nepalskiego przewodnika trekkingowego i polskiego kierownika grupy bez honorarium;
– wstęp do Stupy Światowego Pokoju w Pokharze + transport łódką tam i z powrotem;
– wstęp do Międzynarodowego Muzeum Gór (znane też jako Muzeum Himalaizmu);
– transport hotel Pokhara – Muzeum Gór – Hotel Pokhara;
– koszt prywatnego minibusa na transport grupy oraz drugie auto na transport tragarzy i przewodnika z hotelu Pokhara do Nayapul i z powrotem;
– trzy noclegi Pokhara hotel 3* ze śniadaniami;
– ubezpieczenie KL 100 tys. euro, NNW 4 tys. euro, ewakuacja helikopterem uwzględniając SWR (Sporty Wysokiego Ryzyka) 10 tys. euro;
– bus coaster na trasie Katmandu hotel – Katmandu lotnisko;
– koszt bazy logistycznej z koordynatorem w Pokharze na czas projektu Annapurna 2023.

Nie ujęte w cenie:
– wyżywienie na trekkingu oraz w miastach z wyjątkiem śniadań w hotelach;
– napiwki dla tragarzy grupy i przewodnika;
– honorarium polskiego kierownika;
– koszty kolacji pożegnalnej dla tragarzy i przewodnika.