WYRWAĆ Z GÓR TO, CO NAJLEPSZE DLA NAS
„Góry się nie zmieniły, ale zmieniają ludzi” – świetny artykuł (poniżej) o upadku alpinistycznej klasy średniej, wymowny, mocny i jak najbardziej aktualny, a przy tym szczery – uważa Gabriela (Gabi) Kantarska z Kędzierzyna-Koźla, która jesienią 2018 roku poprowadzi do bazy pod Everestem jedną z grup trekkingowych projektu Polskie Himalaje.
K2 DLA POLAKÓW - TRWA ZBIÓRKA FUNDUSZY
Pod hasłem K2 dla Polaków wyruszy w czerwcu wyprawa przygotowawcza do grudniowej ekspedycji na niezdobyty zimą ośmiotysięcznik (8611 m) w Karakorum. Kierownik zimowej wyprawy Krzysztof Wielicki przypomniał, że już dużo wcześniej społeczność alpinistyczna w Europie przyjęła do wiadomości, iż tylko Polacy mogą uporać się z K2.
EVEREST MARATHON - HERCOG I CELIŃSKI NA PODIUM
Piotr Hercog zajął pierwsze miejsce, a Robert Celiński drugie w klasyfikacji obcokrajowców w Tenzing Hillary Everest Marathon - najwyżej organizowanym biegu na świecie. Trasa długości 42 km prowadziła z bazy na wysokości 5364 m do wioski Namcze Bazar na 3440 m. W rywalizacji open dominowali jak zawsze Szerpowie. Najszybciej trasę pokonał Suman Kulung w 3:43.57. Hercog, zawodnik Salomon Suunto Team, uzyskał czas 4:38.22, natomiast Celiński (AZS AWF Warszawa) - 4:48.58. Na trzeciej pozycji uplasował się Francuz Fabrice Armand - 5:28.30, a na czwartej pochodzący z Siedlec, a od czterech lat mieszkający w Zakopanem Łukasz Zdanowski - 5:40.20.
GÓRY SIĘ NIE ZMIENIŁY, ALE ZMIENIAJĄ LUDZI
Jesteśmy społeczeństwem „na dorobku”, stąd popularny w Polsce pracoholizm. Chcemy zapewnić byt i godne utrzymanie rodzinie, a dodatkowo system jest tak skonstruowany, że łatwo uwiązać się na smyczy konsumpcji. Do tego dochodzi strach przed utratą pracy i alpinista w dorosłym życiu umarł zanim się narodził… Jesteśmy społeczeństwem nie dostrzegającym ceny jaką płacimy za mieć, a nie być.