PARTNERZY

  • muzeumsportu
  • MSWiA
  • Warszawa Tour
  • hurra
  • Aura
  • firma
  • mjp
  • image

PATRONI MEDIALNI

  • maratony polskie
  • maratonczyk

OFICJALNY PRZEWOŹNIK UCZESTNIKÓW

PROJEKTU
POLSKIE HIMALAJE

qatar

niepodlegla

Logo VisitNepal2020Logo2

NEPAL DO NAJTAŃSZYCH JUŻ NIE NALEŻY

flagaNepal do najtańszych już nie należy. Sytuacja po trzęsieniu ziemi na wiosnę 2015 roku, jak również polityczna, a do tego blokada ekonomiczna powodują powolny wzrost cen właściwie wszystkiego – twierdzą podróżnicy, stali bywalcy tego regionu, media. Ale…Nepal nigdy nie był stabilnym politycznie i gospodarczo krajem. Natomiast góry stoją tak jak stały, szlaki są dostępne, a ten pod Everest czeka już na nas…

Z końcem stycznia kierownictwo projektu Polskie Himalaje spotkało się z właścicielem agencji Prestige Adventure Damberem Parajulim, z którym od paru lat współpracuje Polski Związek Alpinizmu przy wyprawach w Himalaje. „Facet jest wysoko postawiony w nepalskich organizacjach touroperatorów trekkingowych i może nam pomóc” – podkreśliłwiceprzewodniczący Komitetu Organizacyjnego PH 2018 Jerzy Natkański, dyrektor zarządu Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.


Parajuli przyznał, że sytuacja po trzęsieniu ziemi wróciła już w miarę, bądź wraca do normalności, a ceny wszystkiego, zwłaszcza żywności „idą ostro do góry”. Zwrócił na to także uwagę nasz koordynator ds. logistyki, podróżnik i szef Backpackers Club Marcin Mentel. Przypomniał, że w 2013 roku jedliśmy w restauracji w Katmandu stek za 5 dolarów; dziś trzeba zapłacić 9-10, a za obiad w knajpce turystycznej 3-5 dolarów. Hotelowa „dwójka” z łazienką i śniadaniem była za 20 USD, teraz jest za 30.


We wrześniu 2015 roku po zmianie partii rządzącej na maoistyczną (komuniści), wyborze pani prezydent Bidhya Devi Bhandariwspierającej maoistów i zmianie konstytucji ograniczającej wpływy hinduistów czyli większości w nepalskim społeczeństwie, Indie nałożyły embargo ekonomiczne. Do tego czasu blisko 60 proc. towarów (paliwo, gaz, lekarstwa, spora część żywności, materiały budowlane) przechodziło przez granicę z Indiami. Teraz jedyną alternatywą są Chiny.


Mimo że Nepal jest jednym z najbardziej skorumpowanych krajów świata, powoli odnosi sukcesy w walce z łapówkarstwem. Nie ma już uciążliwych przerw w dostawach prądu, drogówka łapie pijanych kierowców (jeszcze nie tak dawno temu jazda pod wpływem alkoholu była czymś normalnym), a grupy obywatelskie informują ludzi o ich prawach.


Nowy szef narodowego dystrybutora prądu NEA Kulman Ghisling w wywiadzie dla tygodnika "Nepali Times" powiedział: "Odkryłem, że przerwy w zasilaniu zależały od tego, jak NEA ustalała priorytety. Zdecydowałem, że priorytetem będzie elektryczność dla ludzi kosztem skrócenia o kilka godzin dostaw do stref przemysłowych, które wcześniej miały prąd przez okrągłą dobę".


Sumana Shrestha z grupy obywatelskiej Medication For Nepal przyznał, że ludzie często nie znają swoich praw i płacą za to, za co nie powinni. „Na przykład za usługi medyczne, które według nepalskiego prawa przysługują im za darmo”.


Czego dziś najbardziej potrzeba do szczęścia Nepalowi? „Jak największej liczby turystów” – twierdzą zgodnie wszyscy.

 

Porównanie niektórych cen w NPR   2013 2017
bilet do świątyni Pashupathinath  500 1000
bilet do Patanu (Miasto Piękna)  500 1000
bilet do Kathmandu Durbar Square  500 1000
bilet do świątyni małp  200  250
bilet do świątyni Bodnath     100  250
stek w steakhouse  600  900
piwo w barze  300  500
danie dal bhat w lodgy    450  650
herbata w lodgy – szklanka   60  100
lot Katmandu-Lukla-Katmandu  250$  330$
przewodnik (stawka dzienna)   20$  25$
tragarz (stawka dzienna)   15$   20$

 

NPR – rupia nepalska

100 NPR = 3,70 zł  na dzień 1.02.2017

rejestracja

k2

Lhotse

EVEREST 1 Cichy - Wielicki

EVEREST 2 Wanda Rutkiewicz

EVEREST 8 – Zawada

zawada

GŁÓWNI PARTNERZY

        fundacja zawady         backpackers    pza   pkol              

AMBASADORZY PROJEKTU