PARTNERZY

  • muzeumsportu
  • MSWiA
  • Warszawa Tour
  • hurra
  • Aura
  • firma
  • mjp
  • image

PATRONI MEDIALNI

  • maratony polskie
  • maratonczyk

OFICJALNY PRZEWOŹNIK UCZESTNIKÓW

PROJEKTU
POLSKIE HIMALAJE

qatar

niepodlegla

Logo VisitNepal2020Logo2

Artykuły

MAMY AMBITNY CEL: SPROSTAĆ OCZEKIWANIOM 400 OSÓB

czerwPrawie 400 osób przeszło do kolejnego etapu projektu Polskie Himalaje 2018, obejmującego supermaraton w Katmandu i trekking do bazy pod Everestem. To cztery razy więcej od planowanej liczby uczestników, co jest nie lada wyzwaniem organizacyjnym, a przede wszystkim logistycznym. Ale... Nikt z decydentów nie miał sumienia, by pozbawić kogokolwiek szansy realizacji jego marzeń, celów, pragnień.

"W co żeśmy się wpakowali..." - to powitalne słowa Leszka Cichego wypowiedziane na otwarcie zebrania sztabu organizacyjnego z początkiem nowego roku. Było jednak w nich dużo ciepła i serdeczności, bo pierwszy Polak z Koroną Ziemi i pierwszy na świecie zdobywca Mount Everestu zimą (razem z Krzysztofem Wielickim) także stara się jak może (i bardzo przeżywa), by ogarnąć wszystkie osoby, które spełniają ustalone kryteria. A te nie są aż tak wygórowane - najważniejsze to dobry stan zdrowia, odpowiednia kondycja i sprawność.

W roku 2016 odbyliśmy cykl spotkań informacyjno-szkoleniowych. W dziewięciu (Gdańsku, Korbielowie, Krakowie, Poznaniu, Warszawie - 3, Wrocławiu) udział wzięło ponad 500 osób będących w projekcie. Jeszcze jedno, dodatkowe spotkanie, odbyło się 8 stycznia w Warszawie z pełniącym funkcję koordynatora ds. logistyki Marcinem Mentelem, który niedawno powrócił z Nepalu. Oto w wielkim skrócie co przekazał:

"W kwietniu 2015 roku przybyłem do tego kraju 70 godzin po trzęsieniu ziemi. W jego wyniku śmierć poniosło blisko 9 tys. osób, a rannych zostało ponad 23 tys. Zniszczenia wiosek, miast, zabytków były ogromne. Dziś jest wszystko uprzątnięte, rozwalające się budynki zabezpieczone i w zasadzie nie ma aż tak widocznych śladów tragedii sprzed blisko dwóch lat.

W tym czasie ceny wszystkiego poszły znacznie w górę, tak jak i w wielu krajach na świecie, z Polską włącznie. Z pewnością wpływ na podwyżki miało również trzęsienie ziemi. Na przykład taki typowy posiłek na trasie trekkingu: ryż/ziemniaki/makaron z warzywami plus jajko i tuńczyk - wszystko smażone - kosztuje 5-6 dolarów. Turystów jest coraz więcej. Według nepalskich źródeł w minionym roku nastąpił 25-procentowy wzrost w stosunku do 2015 roku. I coraz bardziej popularniejszym okresem na wizyty staje się październik, co stawia przed nami trudniejsze zadania" - podkreślił Marcin Mentel.

W styczniu pracujemy m.in. nad uporządkowaniem grup. Przyznajemy, nie jest łatwo wszystkim dogodzić, bo możliwości jest kilka. Staramy się tak te "klocki" poukładać, aby przynajmniej sprostać oczekiwaniom większości. Spośród blisko 400 osób połowa zamierza połączyć bieg w Katmandu z trekkingiem (także w nieco poszerzonej wersji), a 80 chce jeszcze na tydzień "zahaczyć" o Indie, chociaż początkowo przewidywaliśmy, że to będzie jedynie 20 osób. Mamy ponadto do ogarnięcia młodzież z gimnazjum im. Jerzego Kukuczki w Rybniku, która z Lukli wyruszy jako pierwsza. Oczywiście do bazy pod Everest nie pójdą, a dla nich będzie specjalny trekking do wysokości 3800 m.

Projekt Polskie Himalaje nie został ograniczony tylko do jednego celu - supermaratonu, trekkingu i wyprawy na Everest w 2018 roku. Wychodząc naprzeciw miłośnikom przyrody, gór niskich i wysokich, przygód i podróży, będziemy się starali pomagać w realizacji marzeń, pragnień, pasji. 1 stycznia zapowiedzieliśmy podjęcie kolejnego wyzwania na rok 2019 - wyjątkowego trekkingu do północnej ściany K2 w odizolowanym chińskim Karakorum, w jednym z niewielu, prawie że nietkniętych przez człowieka, miejsc na Ziemi. Nie zawsze otwarta dla turystów trasa jest jedną z najrzadziej odwiedzanych w całych Himalajach.

"Świetny pomysł, aby iść tą trasą. Ja się już piszę i zaczynam przygotowania. Jadę potrenować w Karkonosze" - powiedziała wybitna himalaistka Anna Czerwińska (na zdjęciu autorstwa Magdaleny Liszewskiej).

GŁÓWNI PARTNERZY

        fundacja zawady         backpackers    pza   pkol              

AMBASADORZY PROJEKTU