PARTNERZY

  • muzeumsportu
  • MSWiA
  • Warszawa Tour
  • hurra
  • Aura
  • firma
  • mjp
  • image

PATRONI MEDIALNI

  • maratony polskie
  • maratonczyk

OFICJALNY PRZEWOŹNIK UCZESTNIKÓW

PROJEKTU
POLSKIE HIMALAJE

qatar

niepodlegla

Logo VisitNepal2020Logo2

EVEREST MARATHON - CELIŃSKI PO RAZ CZWARTY NAJLEPSZYM OBCOKRAJOWCEM

Robert Celiński (Lotto Extreme AZS AWF Warszawa) po raz czwarty w karierze (poprzednio w 2005, 2014 i 2015 roku) zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji obcokrajowców w Tenzing Hillary Everest Marathon - najtrudniejszym i najwyżej organizowanym biegu na świecie. Dominowali Szerpowie.Trasa długości 42 km prowadziła spod bazy wypadowej na Mount Everest na wysokości 5364 m do Namcze Bazar - 3446 m.

Najszybciej pokonał ją Bed Bahadur Sunwar w 4:00.10. Za nim uplasował się ubiegłoroczny triumfator Bhim Bahadur Gurung – 4:03.14.

43-letni Celiński, mimo że w ostatnich kilkunastu dniach zmagał się z chorobą, uzyskał rekordowy czas w kategorii obcokrajowców - 4:24.08. Drugiego na mecie Francuza Fabrice Kaha wyprzedził o 51 minut. Trzeci był Amerykanin Joseph Wynes – 5:41.12. W 2005 roku zawodnik AZS AWF Warszawa pokonał trasę w 5:34.02, w 2014 w 4:39.09, a w 2015 w 4:34.28.

Uczestnik projektu Polskie Himalaje 2018 na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości (będzie przewodnikiem jednej z wielu grup) przyznał, że w momencie wyczerpania organizmu "wszystkiego się odechciewa".

"Po głowie zaczyna krążyć zasadnicze pytanie: po co ja to robię, po co? Chcesz usiąść na kamieniu i podziwiać widoki, tak jak turyści podążający szlakiem. Przypadek sprawił, że w 2005 roku wybrałem się do Nepalu i od razu zafascynowałem się tym maratonem. Po tak ekstremalnym wysiłku, łatwiej jest potem realizować w życiu inne cele, a marzenia nie pozostają tylko w sferze utopii" - zaznaczył.

Celiński w klasyfikacji generalnej uplasował się na piątej pozycji, identycznej jak w 2015 roku. "Nie obyło się bez wywrotek, w tym dwóch poważniejszych. Za pierwszym razem rozwaliłem sobie kolano, ale na szczęście mogłem kontynuować bieg. Efekt drugiego upadku to dwa wybite palce w lewej stopie. Miałem problem z chodzeniem, jednak adrenalina działała i z lekkim dyskomfortem zmierzałem do mety. Ostatnia wywrotka pozbawiła mnie czwartego miejsca. Ale nie narzekam, wyścig był pełen emocji. Za mną uplasował się jeden z faworytów, który dwukrotnie wygrywał ten maraton.

Dziękuję wszystkim, którzy trzymali za mnie kciuki i pomogli mi w tym skromnym sukcesie, w szczególności moim partnerom: Lotto Extreme, NIK, miastu Łuków, gminie Trzebieszów, firmom 4F, Adidas i Sport Konsulting oraz Smile Design Clinic" - przekazał w relacji z Nepalu.

Celiński wychowywał się w Trzebieszowie koło Łukowa. Obecnie mieszka w Warszawie. Mija 20 lat, od kiedy pochłonęła go pasja biegania. Jak ocenił, starty na różnych dystansach i w różnych zawodach, zarówno przełajowych, ulicznych, górskich, jak i na bieżni, wzbogacały jego doświadczenie

Maraton w Himalajach organizowany jest od 12 lat w rocznicę pierwszego wejścia na Everest przez Nowozelandczyka Edmunda Percivala Hillary'ego i Nepalczyka Tenzinga Norgaya (29 maja 1953). W ubiegłym roku z uwagi na trzęsienie ziemi, które nastąpiło 25 kwietnia (śmierć poniosło ponad 9000 osób, a rannych zostało co najmniej 20 000), został przeniesiony na październik. 

rejestracja

k2

Lhotse

EVEREST 1 Cichy - Wielicki

EVEREST 2 Wanda Rutkiewicz

EVEREST 8 – Zawada

zawada

GŁÓWNI PARTNERZY

        fundacja zawady         backpackers    pza   pkol              

AMBASADORZY PROJEKTU