Get Adobe Flash player

PARTNERZY

  • muzeumsportu
  • hurra
  • Jeti
  • mjp

PATRONI MEDIALNI

  • trener biegania
  • maratony polskie
  • maratonczyk
  • biegam bo lubie

OFICJALNY PRZEWOŹNIK UCZESTNIKÓW

PROJEKTU
POLSKIE HIMALAJE

qatar

EVEREST MARATHON – CELIŃSKI: MAM OGROMNY RESPEKT DO TRASY

celinRobert Celiński, jeden z przewodników projektu Polskie Himalaje 2018, trzykrotnie zwyciężał wśród obcokrajowców w Tenzing Hillary Everest Marathon. 29 maja wystartuje po raz czwarty. Od początku miesiąca trenuje i aklimatyzuje się na trasie najwyżej organizowanego biegu świata. Jak podkreślił "brak powietrza jest bardzo odczuwalny". Przyznał też, że ma ogromny respekt do trasy. 

"Pięć dni aklimatyzowałem się w Namche Bazar na 3450 m, a kolejne pięć w Dingboche na 4350 m. Biega mi się bardzo ciężko, mimo że jestem tu po raz czwarty. Mniejsza zawartość tlenu w powietrzu robi swoje w płucach, umyśle i ciele. Jestem lekko podziębiony, ale to efekt często zmieniającej się pogody. Zbliża się letni monsun, jest coraz więcej opadów deszczu połączonych z wiatrem i ławo się wychłodzić. Przeżywam tu wiele różnych rozterek. To co dzieje się w głowie i organizmie trudne jest do opisania. Słowem masakra.

- Mam ogromny respekt do trasy maratonu, do wszystkich podbiegów. Brak tlenu jest bardzo odczuwalny, stawia człowieka do pionu. Pisząc tego meila czterokrotnie wyłączano prąd. Takie tu są warunki" - przekazał Robert Celiński (Lotto Extreme Warszawa).

Od 12 lat w rocznicę pierwszego wejścia na najwyższy szczyt Ziemi przez Nowozelandczyka Edmunda Percivala Hillary'ego i Nepalczyka Tenzinga Norgaya (29 maja 1953) organizowany jest bieg na 42-kilometrowej trasie spod bazy wypadowej na Mount Everest (5364 m) do Namcze Bazar (3550 m). Jeszcze nigdy na podium w klasyfikacji open nie stanęła osoba spoza Nepalu. Trzymamy kciuki za Roberta !

 FOTO: Adrian Dmoch

rejestracja

k2

Lhotse

EVEREST 1 Cichy - Wielicki

EVEREST 2 Wanda Rutkiewicz

EVEREST 8 – Zawada

zawada

GŁÓWNI PATRONI MEDIALNI

    
   pr logo   

GŁÓWNI PARTNERZY

  fundacja zawady   backpackers   pza

            pkol

AMBASADORZY PROJEKTU