PARTNERZY

  • muzeumsportu
  • MSWiA
  • Warszawa Tour
  • hurra
  • Aura
  • firma
  • mjp
  • image

PATRONI MEDIALNI

  • maratony polskie
  • maratonczyk

OFICJALNY PRZEWOŹNIK UCZESTNIKÓW

PROJEKTU
POLSKIE HIMALAJE

qatar

niepodlegla

Logo VisitNepal2020Logo2

TREKKING ZACZYNAJĄ DZIECI, ABY BUDOWAĆ GÓRĘ WARTOŚCI

wyzejKto powiedział, że dzieciaki nie mogą pojechać w Himalaje?! Bardzo wielu. Zdecydowana większość. Które dzieciaki pojadą w Himalaje? Nieliczne. W wyprawie trekkingowej Polskie Himalaje 2018 udział weźmie siedmioro uczniów z rybnickiej szkoły społecznej im. Jerzego Kukuczki. Jest to szkoła pod wieloma względami wyjątkowa. Stworzona i do dzisiaj prowadzona przez rodziców, którzy w ramach stowarzyszenia już od ponad 20 lat wspólnie z nauczycielami budują miejsce, w którym najważniejsze są dzieci.

- Tym ostatnim w dzisiejszym świecie szybkich rozwiązań i dróg na skróty trzeba przede wszystkim zaoferować czas na budowę silnej relacji rodzicielskiej. A gdzież łatwej o jej zbudowanie jak nie na wspólnej wyprawie? Na pierwszych śmiałków nie trzeba było długo czekać. Decyzja zapadła – jedziemy w Himalaje! Podjęliśmy wyzwanie „rodzina poza domem”, mierzymy się z własnymi słabościami gotowi na trudy fizyczne i psychiczne. W nazwie Stowarzyszenia „Rodzice-Dzieciom” dopisujemy symboliczny przyimek „z”: jadą rodzice z dziećmi – powiedział nam inicjator i kierownik grupy Wojciech Rycman.

Kto zatem odleci 28 września do Katmandu? Katarzyna Holona (lekarz), Grzegorz i Mateusz Goik, Agnieszka i Wiktoria Kozielec, Emilia, Arkadiusz i Jakub Musioł, Michalina i Mariusz Pytel oraz Martyna i Mateusz Rycman.

Wybór Jerzego Kukuczki na patrona szkoły nie był przypadkowy. Szkoła od lat może chwalić się wysokim wynikiem dydaktycznym (w roku szkolnym 2015/2016 osiągnęła pierwszy w województwie śląskim wynik testu szóstoklasisty), jednak jej największą chlubą jest nieustanna gotowość do podejmowania nowych wyzwań.

- Taką też postawę – poszukiwania i wytyczania nowych szlaków – chcemy zaszczepić u naszych uczniów, naszych dzieci. Oddanie hołdu polskim himalaistom w 100. rocznicę odzyskania niepodległości to także niepowtarzalna okazja do kształtowania postaw patriotycznych i wychowania w duchu dumy narodowej. Od tego fundamentu budujemy w szkole naszą górę wartości – podkreślił Wojciech Rycman.

Edukacja outdoorowa, jakże daleka od sformalizowanej edukacji prowadzącej ucznia „po śladzie” do odnalezienia jedynej słusznej odpowiedzi na teście, ma oczywiście swoją cenę.

- Przyszło nam zmierzyć się najpierw z poważną lekcją przedsiębiorczości polegającą na zebraniu funduszy na wyjazd. Wyprawy wysokogórskie Piotr Pustelnik sprowadził swego czasu do kwestii wyboru: „Nie chcesz, nie jedziesz. Nie jedziesz, nie widzisz. Nie widzisz, nie przeżywasz. Wybór należy do ciebie". My byliśmy od początku na tak – wspomniał inicjator.

- Dziękujemy tym wszystkim, którzy zechcieli wesprzeć te pierwsze odważne dziecięce wybory – dodał.

PS. Ze zrozumiałych względów celem grupy nie może być dojście do bazy pod Everest. Maksymalną granicą jest wysokość 4000 m.

Rybnik full team

Rybnik kids team1

kids

k2

Lhotse

EVEREST 1 Cichy - Wielicki

EVEREST 2 Wanda Rutkiewicz

EVEREST 8 – Zawada

zawada

GŁÓWNI PARTNERZY

        fundacja zawady         backpackers    pza   pkol              

AMBASADORZY PROJEKTU