PARTNERZY

  • muzeumsportu
  • MSWiA
  • Warszawa Tour
  • hurra
  • Aura
  • firma
  • mjp
  • image

PATRONI MEDIALNI

  • maratony polskie
  • maratonczyk

OFICJALNY PRZEWOŹNIK UCZESTNIKÓW

PROJEKTU
POLSKIE HIMALAJE

qatar

niepodlegla

Logo VisitNepal2020Logo2

Artykuły

K2 DLA POLAKÓW - TRWA ZBIÓRKA FUNDUSZY

K2dlaPolakówPod hasłem K2 dla Polaków wyruszy w czerwcu wyprawa przygotowawcza do grudniowej ekspedycji na niezdobyty zimą ośmiotysięcznik (8611 m) w Karakorum. Kierownik zimowej wyprawy Krzysztof Wielicki przypomniał, że już dużo wcześniej społeczność alpinistyczna w Europie przyjęła do wiadomości, iż tylko Polacy mogą uporać się z K2.

Czytaj więcej...

EVEREST MARATHON - HERCOG I CELIŃSKI NA PODIUM

maratonPiotr Hercog zajął pierwsze miejsce, a Robert Celiński drugie w klasyfikacji obcokrajowców w Tenzing Hillary Everest Marathon - najwyżej organizowanym biegu na świecie. Trasa długości 42 km prowadziła z bazy na wysokości 5364 m do wioski Namcze Bazar na 3440 m. W rywalizacji open dominowali jak zawsze Szerpowie. Najszybciej trasę pokonał Suman Kulung w 3:43.57. Hercog, zawodnik Salomon Suunto Team, uzyskał czas 4:38.22, natomiast Celiński (AZS AWF Warszawa) - 4:48.58. Na trzeciej pozycji uplasował się Francuz Fabrice Armand - 5:28.30, a na czwartej pochodzący z Siedlec, a od czterech lat mieszkający w Zakopanem Łukasz Zdanowski - 5:40.20.

Czytaj więcej...

25 LAT TEMU ZAGINĘŁA WANDA RUTKIEWICZ

WandaDwadzieścia pięć lat temu w drodze na szczyt Kanczendzongi (8586 m) zaginęła Wanda Rutkiewicz. Miała 49 lat. Po raz ostatni widział ją 12 maja 1992 roku meksykański alpinista Carlos Carsolio – 300 m przed wierzchołkiem. Swego czasu jedna z najwybitniejszych himalaistek w historii powiedziała: "Wspinaczka wysokogórska niesie ze sobą cierpienia fizyczne i psychiczne.

Czytaj więcej...

GÓRY SIĘ NIE ZMIENIŁY, ALE ZMIENIAJĄ LUDZI

goryJesteśmy społeczeństwem „na dorobku”, stąd popularny w Polsce pracoholizm. Chcemy zapewnić byt i godne utrzymanie rodzinie, a dodatkowo system jest tak skonstruowany, że łatwo uwiązać się na smyczy konsumpcji. Do tego dochodzi strach przed utratą pracy i alpinista w dorosłym życiu umarł zanim się narodził… Jesteśmy społeczeństwem nie dostrzegającym ceny jaką płacimy za mieć, a nie być.

Czytaj więcej...

85-LETNI NEPALCZYK ZMARŁ POD EVERESTEM, UELI STECK SKREMOWANY

Steck85-letni Min Bahadur Sherchan zmarł w sobotę 6 maja w bazie pod Mount Everestem. Przyczyną śmierci był zawał serca. Nepalski himalaista szykował się do ponownego wejścia na szczyt, na którym stanął 25 maja 2008 roku. Został wtedy, w wieku 76 lat, najstarszym zdobywcą góry w historii. Przed nim "rekord" należał od 2013 roku do Yuichiro Miura. Japończyk miał wówczas 80 lat.

Czytaj więcej...

GŁÓWNI PARTNERZY

        fundacja zawady         backpackers    pza   pkol              

AMBASADORZY PROJEKTU