PARTNERZY

  • muzeumsportu
  • MSWiA
  • Warszawa Tour
  • hurra
  • Aura
  • firma
  • mjp
  • image

PATRONI MEDIALNI

  • maratony polskie
  • maratonczyk

OFICJALNY PRZEWOŹNIK UCZESTNIKÓW

PROJEKTU
POLSKIE HIMALAJE

qatar

niepodlegla

Logo VisitNepal2020Logo2

Artykuły

ZAREJESTROWAŁO SIĘ PONAD 1600 OSÓB

Ponad 1600 osób chciałoby uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości udziałem w supermaratonie w stolicy Nepalu Katmandu i trekkingu do bazy pod Mount Everestem. Przyjmowanie zgłoszeń do projektu Polskie Himalaje 2018 zostało już zakończone.

 

 Po raz pierwszy w historii ma miejsce taka sytuacja, że na trzy lata przed imprezą trzeba było "zamknąć" listę kandydatów. Gdyby to przedsięwzięcie organizowano w Polsce, z pewnością rejestracja mogłaby jeszcze trwać co najmniej dwa lata. Jednak logistyka himalajskiego projektu jest wielce skomplikowana i wymaga długofalowych przygotowań.

Przewodniczący komitetu organizacyjnego Leszek Cichy, który 36 lat temu jako pierwszy na świecie - wraz z Krzysztofem Wielickim - zdobył zimą Everest przyznał, że spodziewał się sporego zainteresowania tym przedsięwzięciem, ale nie aż takiego. "Początkowo myślałem, że chętnych będzie sto, no może dwieście osób. Jednak w maju, po dwóch tygodniach od rozpoczęcia przyjmowania zgłoszeń, zweryfikowałem swoje przewidywania, ale nie aż do takiego stopnia".

Rejestrację zakończyliśmy na poziomie ponad 1600 chętnych, ale po pierwszej weryfikacji liczba kandydatów została zmniejszona do 720 osób. Rok 2016 przeznaczony jest m.in. na spotkania szkoleniowe, badania lekarskie, po których wyłoniona będzie zasadnicza grupa na supermaraton w Katmandu oraz trekking do bazy pod Everest. Pragniemy podkreślić, że dołożymy wszelkich starań, aby umożliwić udział w projekcie wszystkim osobom, które spełniać będą podstawowe wymogi - dobre zdrowie, dobra sprawność.

Spore zainteresowanie wywołuje również planowana na jesień 2018 roku wyprawa na najwyższy szczyt Ziemi. Jednak ten element nie jest dostępny dla wszystkich.

"To nie jest wejście na Giewont czy Rysy i ta ekspedycja na stulecie niepodległości nie będzie pospolitym ruszeniem. Kryteria kwalifikacyjne są wysokie. Kandydaci, profesjonalni alpiniści, muszą mieć w swym dorobku co najmniej jeden z ośmiotysięczników" - podkreślił Cichy.

Dodał, że powszechny może być jedynie bieg. Wprawdzie dystans supermaratonu (100 km) może przerażać każdego, ale... nikt nie musi go pokonać. Będą stworzone takie warunki, aby w czasie 24 godzin każda osoba mogła przebiec tyle kilometrów, ile będzie w stanie w zależności od samopoczucia i kondycji. Bieg będzie się odbywał na niskiej wysokości (1350 m) i krótkiej pętli (ok. 2 km), a o wielokrotności jej pokonania decyduje tylko i wyłącznie uczestnik zawodów.

Zdobywca Everestu zwrócił też uwagę, że supermaraton nie będzie formą rywalizacji. "To nie ma być wyścig z czasem, to nie walka o jak najlepsze miejsce czy nagrodę. To ma być bieg dla upamiętnienia największych sukcesów alpinistów, którzy swymi podbojami rozsławili imię Polski, a wszyscy bywali w Katmandu, skąd zazwyczaj zaczynali swe wyprawy. Supermaraton ma również upamiętniać tych, co w górach zostali na zawsze" - zaznaczył.

GŁÓWNI PARTNERZY

        fundacja zawady         backpackers    pza   pkol              

AMBASADORZY PROJEKTU