PARTNERZY

  • muzeumsportu
  • MSWiA
  • Warszawa Tour
  • hurra
  • Aura
  • firma
  • mjp
  • image

PATRONI MEDIALNI

  • maratony polskie
  • maratonczyk

OFICJALNY PRZEWOŹNIK UCZESTNIKÓW

PROJEKTU
POLSKIE HIMALAJE

qatar

niepodlegla

Logo VisitNepal2020Logo2

Artykuły

GÓRY SIĘ NIE ZMIENIŁY, ALE ZMIENIAJĄ LUDZI

goryJesteśmy społeczeństwem „na dorobku”, stąd popularny w Polsce pracoholizm. Chcemy zapewnić byt i godne utrzymanie rodzinie, a dodatkowo system jest tak skonstruowany, że łatwo uwiązać się na smyczy konsumpcji. Do tego dochodzi strach przed utratą pracy i alpinista w dorosłym życiu umarł zanim się narodził… Jesteśmy społeczeństwem nie dostrzegającym ceny jaką płacimy za mieć, a nie być.

Warto pamiętać, że taternictwo i alpinizm kształtują charyzmę budującą się na trudnych wyborach, które tylko z pozoru nie są opłacalne.

Piotr Sztaba, taternik z 30-letnim stażem, od kilku lat zawodowo pracujący instruktor Polskiego Związku Alpinizmu, obserwuje rodzaj oraz aktywność wspinaczkową na terenie Tatr. Jego zdaniem zmiany ustrojowe wpłynęły mocno na życie w dolinach, a góry choć stoją dalej, to zaczynają być atrakcyjne w inny sposób.


„Gdy zaczynałem się wspinać na Hali Gąsienicowej czy w Morskim Oku, to w środku sezonu zimowego spotkać można było kilkunastu taterników i jedną lub dwie turystki błąkające się po okolicy w oczekiwaniu na powrót herosów. Obecnie proporcje są odwrócone i to właśnie turyści dominują, a taternicy są zdecydowaną mniejszością” – zauważa Sztaba.
Z kolei instruktor alpinizmu PZA Waldemar Niemiec mówi wprost: „Świat (również wspinaczkowy) się zmienia. Niestety,  zmienia się na gorsze. Nie pomoże tu polityczna poprawność typu: nie gorsze tylko po prostu inne czy podobne tego rodzaju zaklęcia”.

Jego zdaniem starsi boją się wymagać od młodych wysiłku, zawziętości, nawet ryzyka. A jeżeli tego się nie wymaga, to młodzi słusznie uznają, że walka, obrywanie po tyłku, zmęczenie do granic wytrzymałości jest niemodne. Co więcej, jest niewłaściwe, a nawet karygodne.


„I trudno zarzucać obecnym dwudziestolatkom takie podejście, skoro wpajano je im od dziecka – uważa Niemiec. - Jeżeli rodzice boją się puścić dziecko z górki na rowerze i kategorycznie zabraniają wchodzenia na drzewo bo gałąź może się złamać, to jak taki mały człowiek ma się nauczyć  podejmowania ryzyka czy przezwyciężania własnych słabości?


- Minie parę lat i obecne dzieci będą uczyć swoje dzieci tego, co doskonale znają: Marysiu nie wchodź na trzepak bo możesz spaść, lepiej zapisz się na fitness, Zdzisiu zostaw tą piłkę, możesz dostać w główkę i będzie bolało”.


Powyższe fragmenty pochodzą z artykułu „Upadek alpinistycznej klasy średniej oczami Piotra Sztaby i Waldka Niemca” zamieszczonego w „Crag Magazine”. Zachęcamy do pełnego zapoznania się z interesującym spojrzeniem obu instruktorów na stronie:


http://cragmagazine.pl/upadek-alpinistycznej-klasy-sredniej-wg-piotra-sztaby-i-waldka-niemca/

GŁÓWNI PARTNERZY

        fundacja zawady         backpackers    pza   pkol              

AMBASADORZY PROJEKTU