PARTNERZY

  • muzeumsportu
  • MSWiA
  • Warszawa Tour
  • hurra
  • Aura
  • firma
  • mjp
  • image

PATRONI MEDIALNI

  • maratony polskie
  • maratonczyk

OFICJALNY PRZEWOŹNIK UCZESTNIKÓW

PROJEKTU
POLSKIE HIMALAJE

qatar

niepodlegla

Logo VisitNepal2020Logo2

Artykuły

85-LETNI NEPALCZYK ZMARŁ POD EVERESTEM, UELI STECK SKREMOWANY

Steck85-letni Min Bahadur Sherchan zmarł w sobotę 6 maja w bazie pod Mount Everestem. Przyczyną śmierci był zawał serca. Nepalski himalaista szykował się do ponownego wejścia na szczyt, na którym stanął 25 maja 2008 roku. Został wtedy, w wieku 76 lat, najstarszym zdobywcą góry w historii. Przed nim "rekord" należał od 2013 roku do Yuichiro Miura. Japończyk miał wówczas 80 lat.

Przed wyprawą Sherchan mówił w kwietniu agencji Associated Press, że trenował wiele miesięcy i nie cierpi na żadne schorzenia układu oddechowego ani krążenia; ciśnienie miał w normie. "Chcę być najstarszą osobą, która pokonała Everest. Chcę być inspiracją dla młodych i starszych. Gdy uda mi się wejść na szczyt Everestu, dam sygnał, że marzenia są po to, aby je realizować".

Jego zamiłowanie do gór datowało się od lat 60., kiedy to został z ramienia nepalskich władz łącznikiem szwajcarskiej ekipy atakującej Dhaulagiri (8167 m). Potem uprawiał jabłonie, pracował przy budowie dróg i zapór, aż osiadł w Katmandu, gdzie prowadził hotele.

Min Bahadur Sherchan to kolejna ofiara tegorocznego sezonu w górach wysokich. Z końcem kwietnia zginął doświadczony himalaista, 40-letni Ueli Steck, spadając z wysokości blisko 1000 metrów z góry Nuptse (7861 m) sąsiadującej z Everestem (8848 m). Sławny Szwajcar zamierzał podjąć wielkie wyzwanie jakim jest trawers Mount Everest – Lhotse.

Ceremonia pogrzebowa odbyła się w buddyjskim klasztorze w Tengboche, który jesienią 2018 roku odwiedzą uczestnicy projektu Polskie Himalaje. Pożegnanie Stecka trwało prawie trzy godziny i zostało przeprowadzone zgodnie z tradycją nepalską. W ceremonii wzięła udział żona Nicole oraz rodzice Uelego i Nicole. Ciało wybitnego alpinisty zostało skremowane. Część jego prochów będzie przewieziona do Szwajcarii.

Ueli Steck zasłynął z pokonywania samotnie bardzo trudnych dróg w rekordowym tempie, m.in. zdobycia 82 alpejskich czterotysięczników w 62 dni. W 2011 roku wspiął się samotnie na Sziszapangmę (8013 m) w ciągu zaledwie 10,5 godziny, a dwa lata później w 28 godzin wszedł na Annapurnę (8091 m). W sumie miał w dorobku sześć ośmiotysięczników. Był dwukrotnym laureatem prestiżowej nagrody za osiągnięcia w alpinizmie - Złotego Czekana. Otrzymał ją w 2009 i 2014 roku.

fot. uelisteck.ch

GŁÓWNI PARTNERZY

        fundacja zawady         backpackers    pza   pkol              

AMBASADORZY PROJEKTU