PARTNERZY

  • muzeumsportu
  • MSWiA
  • Warszawa Tour
  • hurra
  • Aura
  • firma
  • mjp
  • image

PATRONI MEDIALNI

  • maratony polskie
  • maratonczyk

OFICJALNY PRZEWOŹNIK UCZESTNIKÓW

PROJEKTU
POLSKIE HIMALAJE

qatar

niepodlegla

Logo VisitNepal2020Logo2

Artykuły

MIJAJĄ CZTERY LATA OD NARODZIN PROJEKTU

namcheDawno nie informowaliśmy o naszych pracach przy projekcie Polskie Himalaje, więc po części nadrabiamy zaległości. W wielkim skrócie możemy powiedzieć, że systematycznie posuwamy się do przodu. Mijają właśnie cztery lata, kiedy zrodził się pomysł zorganizowania wyjątkowego przedsięwzięcia na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Było to z końcem kwietnia 2013 roku u podnóża Kanczendzongi (8586 m), dokąd wyprawę PAP prowadzili Anna Czerwińska i Marcin Mentel. Na tej trzeciej pod względem wysokości góry Ziemi, położonej na granicy Nepalu z Indiami, na zawsze pozostała 13 maja 1992 roku Wanda Rutkiewicz. Jak podkreślała, każdy człowiek ma w życiu do zdobycia swój Mount Everest.

A co słychać na naszej drodze pod ten szczyt po czteroletnich przygotowaniach? Dokonaliśmy kolejnej weryfikacji składu poszczególnych grup po wniesieniu wpłat, co pozwoliło nam bardziej urealnić liczbę uczestników. Obecnie jest to 350 osób plus grupa uczniów z SSP im. Jerzego Kukuczki w Rybniku wraz z rodzicami. Z różnych powodów (zdrowotnych, rodzinnych, zawodowych, finansowych) musiało zrezygnować ze swych planów na rok 2018 kilkadziesiąt osób. Tym samym szansę otrzymały osoby z listy rezerwowej. Jest jeszcze parę wolnych miejsc w niektórych grupach, tak więc można skorzystać póki co z tej okazji.

Każdego dnia otrzymujemy pytania, na które staramy się odpowiadać w miarę na bieżąco. Wiele dotyczy tych samych zagadnień, więc po krótce o ważniejszych.

Czy będą spotkania w grupach z kierownikami, aby się bliżej poznać zanim odlecimy z kraju? Tak, planujemy takowe jesienią 2017 oraz wiosną 2018. Celem jest nie tylko bliższe poznanie się, integracja, wymiana doświadczeń oraz informacji, ale także przy tej okazji (dla chętnych) przeprowadzenie w komorze w Krakowie (jak na razie jedynej tego typu w Polsce ogólnodostępnej) testu reagowania organizmu na wysokości powyżej 5000 m n.p.m. oraz ocenę aklimatyzacji poprzez nocleg na wysokości 4000 m n.p.m. Warunki w komorze imitują te, które panują w wysokich górach. Poziom tlenu jest zredukowany do takiego, jaki występuje na wysokości nawet do 6000 m. Innym miejscem weekendowego spotkania może być też Gdańsk czy Warszawa.

Co z ubiorami, plecakami, gadżetami? Zbliżamy się do końca negocjacji z różnymi firmami. To wszystko, co zaplanowaliśmy, zostanie zrealizowane. Szczegółowe informacje będziemy wysyłali drogą mailową pod koniec maja do każdej osoby.

Zwracamy uwagę, że projekt Polskie Himalaje nie ogranicza się tylko do roku 2018 i do tego regionu, ale swym zasięgiem obejmuje również inne kraje, m.in. Islandię, Kubę, Nową Zelandię, Tanzanię z wejściem na Kilimandżaro. W 2019 planujemy kolejne trekkingi - w maju/czerwcu do bazy pod K2 oraz w październiku ponownie pod Everest i Lhotse w 30. rocznicę śmierci Jerzego Kukuczki (24 października 1989). W obu przypadkach liczba miejsc ograniczona do 100. Szczegóły w zakładach na stronie. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

GŁÓWNI PARTNERZY

        fundacja zawady         backpackers    pza   pkol              

AMBASADORZY PROJEKTU