PARTNERZY

  • muzeumsportu
  • MSWiA
  • Warszawa Tour
  • hurra
  • Aura
  • firma
  • mjp
  • image

PATRONI MEDIALNI

  • maratony polskie
  • maratonczyk

OFICJALNY PRZEWOŹNIK UCZESTNIKÓW

PROJEKTU
POLSKIE HIMALAJE

qatar

niepodlegla

Logo VisitNepal2020Logo2

Artykuły

WICEPREZYDENT NEPALU PODZIĘKOWAŁ POLAKOM ZA POMOC JEGO RODAKOM

bankiet„Dziękuję Polakom za okazywaną na różne sposoby pomoc moim rodakom” – powiedział wiceprezydent Nepalu Nanda Bahadur Pun podczas przyjęcia w Katmandu z udziałem 350 gości wydanego przez ambasadora RP w Delhi Adama Burakowskiego i konsula generalnego RP w stolicy Nepalu Lokmanya Golchha na okoliczność 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na uroczystość przybyli ministrowie różnych resortów nepalskiego rządu, ambasadorzy krajów mających tu swe placówki (m.in. Finlandii, Niemiec, Norwegii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii), szef delegacji Unii Europejskiej Veronica Cody, a także niektórzy uczestnicy projektu Polskie Himalaje 2018 z ogólnej liczby 400 osób, biorących udział w Supermaratonie Pamięci Polskich Alpinistów oraz wyprawie trekkingowej pod Mount Everest.
Sala kongresowa 5-gwiazdkowego hotelu Soaltee Crowne Plaza, jego lobby, a także wejście, przystrojone zostały w narodowe barwy Polski, a ze stolików „spoglądały” z paprotek biało-czerwone goździki. Po hymnie Nepalu zabrzmiały cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Ambasador Burakowski wprowadził zebranych w temat 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a po chwili na wielkim ekranie zaprezentowano film od Tatr po Himalaje obrazujący ostatni etap przygotowań Rodziny Podróżników. Muzycznym podkładem były przeboje Czerwonych Gitar, które towarzyszą nam od początku projektu, a w dalszej część uroczystości popłynęła muzyka Fryderyka Chopina.

Pierwsze trofeum projektu Polskie Himalaje – Everest 2018 oraz medal Supermaratonu Pamięci Polskich Alpinistów otrzymał z rąk szefa logistyki Marcina Mentela wiceprezydent Nepalu. W ten symboliczny sposób podziękowaliśmy wszystkim mieszkańcom tego kraju (zwłaszcza tragarzom), instytucjom i organizacjom za pomoc przy realizacji tego ogromnego przedsięwzięcia. Trofea wykonali Tomasz Perek i jego córka Kamila prowadząca firmę „Świat form” w Julianowie, natomiast piękne medale - Technika/Aerotechnika Jerzy Domicz z Poznania.

W kwietniu 2015 roku Nepal nawiedziło katastrofalne w skutkach trzęsienie ziemi. W jego wyniku zginęło ok. 9000 osób, a rannych zostało ponad 23 tysiące. Wielu z tych, którzy przeżyli, straciło cały dobytek. Dziś nadal setki mieszkańców potrzebują wsparcia, by powrócić do normalnego życia. Polskie Himalaje od pierwszego dnia tragedii uczestniczą w akcji niesienia pomocy.

Ostatnio do grona partnerów projektu dołączyła firma Paul Hartmann Polska, która poprzez uczestników wydarzenia przekazała 100 kg materiałów opatrunkowych (plastry, gazy, bandaże, opaski elastyczne) do leżącego na trasie trekkingu pod Everest, w wiosce Khunde, szpitala wybudowanego w 1966 roku przez sir Hillary’ego. Koszty transportu wziął na siebie Qatar Airways. To nie jedyne dary jakie trafią do tej placówki. Z Warszawy Rodzina Podróżników sukcesywnie przywozi kolejne medykamenty.

Na zdjęciu u góry: Rodzina Podróżników z najmłodszym członkiem, ośmiomiesięczną Liwią, wraz z polskimi dyplomatami.

Kliknij na zdjęcie żeby powiększyć i zobaczyć wiecej zdjęć :)

Foto: Alicja Bytnar

GŁÓWNI PARTNERZY

        fundacja zawady         backpackers    pza   pkol              

AMBASADORZY PROJEKTU