PARTNERZY

  • muzeumsportu
  • MSWiA
  • Warszawa Tour
  • hurra
  • Aura
  • firma
  • mjp
  • image

PATRONI MEDIALNI

  • maratony polskie
  • maratonczyk

OFICJALNY PRZEWOŹNIK UCZESTNIKÓW

PROJEKTU
POLSKIE HIMALAJE

qatar

niepodlegla

Logo VisitNepal2020Logo2

Artykuły

TREKKING ZACZYNAJĄ DZIECI, ABY BUDOWAĆ GÓRĘ WARTOŚCI

wyzejKto powiedział, że dzieciaki nie mogą pojechać w Himalaje?! Bardzo wielu. Zdecydowana większość. Które dzieciaki pojadą w Himalaje? Nieliczne. W wyprawie trekkingowej Polskie Himalaje 2018 udział weźmie siedmioro uczniów z rybnickiej szkoły społecznej im. Jerzego Kukuczki. Jest to szkoła pod wieloma względami wyjątkowa. Stworzona i do dzisiaj prowadzona przez rodziców, którzy w ramach stowarzyszenia już od ponad 20 lat wspólnie z nauczycielami budują miejsce, w którym najważniejsze są dzieci.

- Tym ostatnim w dzisiejszym świecie szybkich rozwiązań i dróg na skróty trzeba przede wszystkim zaoferować czas na budowę silnej relacji rodzicielskiej. A gdzież łatwej o jej zbudowanie jak nie na wspólnej wyprawie? Na pierwszych śmiałków nie trzeba było długo czekać. Decyzja zapadła – jedziemy w Himalaje! Podjęliśmy wyzwanie „rodzina poza domem”, mierzymy się z własnymi słabościami gotowi na trudy fizyczne i psychiczne. W nazwie Stowarzyszenia „Rodzice-Dzieciom” dopisujemy symboliczny przyimek „z”: jadą rodzice z dziećmi – powiedział nam inicjator i kierownik grupy Wojciech Rycman.

Kto zatem odleci 28 września do Katmandu? Katarzyna Holona (lekarz), Grzegorz i Mateusz Goik, Agnieszka i Wiktoria Kozielec, Emilia, Arkadiusz i Jakub Musioł, Michalina i Mariusz Pytel oraz Martyna i Mateusz Rycman.

Wybór Jerzego Kukuczki na patrona szkoły nie był przypadkowy. Szkoła od lat może chwalić się wysokim wynikiem dydaktycznym (w roku szkolnym 2015/2016 osiągnęła pierwszy w województwie śląskim wynik testu szóstoklasisty), jednak jej największą chlubą jest nieustanna gotowość do podejmowania nowych wyzwań.

- Taką też postawę – poszukiwania i wytyczania nowych szlaków – chcemy zaszczepić u naszych uczniów, naszych dzieci. Oddanie hołdu polskim himalaistom w 100. rocznicę odzyskania niepodległości to także niepowtarzalna okazja do kształtowania postaw patriotycznych i wychowania w duchu dumy narodowej. Od tego fundamentu budujemy w szkole naszą górę wartości – podkreślił Wojciech Rycman.

Edukacja outdoorowa, jakże daleka od sformalizowanej edukacji prowadzącej ucznia „po śladzie” do odnalezienia jedynej słusznej odpowiedzi na teście, ma oczywiście swoją cenę.

- Przyszło nam zmierzyć się najpierw z poważną lekcją przedsiębiorczości polegającą na zebraniu funduszy na wyjazd. Wyprawy wysokogórskie Piotr Pustelnik sprowadził swego czasu do kwestii wyboru: „Nie chcesz, nie jedziesz. Nie jedziesz, nie widzisz. Nie widzisz, nie przeżywasz. Wybór należy do ciebie". My byliśmy od początku na tak – wspomniał inicjator.

- Dziękujemy tym wszystkim, którzy zechcieli wesprzeć te pierwsze odważne dziecięce wybory – dodał.

PS. Ze zrozumiałych względów celem grupy nie może być dojście do bazy pod Everest. Maksymalną granicą jest wysokość 4000 m.

Rybnik full team

Rybnik kids team1

kids

GŁÓWNI PARTNERZY

        fundacja zawady         backpackers    pza   pkol              

AMBASADORZY PROJEKTU