PARTNERZY

  • muzeumsportu
  • MSWiA
  • Warszawa Tour
  • hurra
  • Aura
  • firma
  • mjp
  • image

PATRONI MEDIALNI

  • maratony polskie
  • maratonczyk

OFICJALNY PRZEWOŹNIK UCZESTNIKÓW

PROJEKTU
POLSKIE HIMALAJE

qatar

niepodlegla

Logo VisitNepal2020Logo2

Artykuły

MISTRZYNI EUROPY ZOFIA KLEPACKA: A TERAZ - POD EVEREST !

klepacka fotoZofia Klepacka, która w Sopocie z końcem sierpnia została po raz trzeci mistrzynią Europy w windsurfingowej klasie RS:X przyznała, że teraz już bardziej może się skupić na przygotowaniach do trekkingu pod Everest i biegu w Katmandu. Do Nepalu żeglarka warszawskiej Legii wyruszy dzień po mistrzostwach Polski w Gdańsku. Jak zaznaczyła, źródłem jej sukcesów jest także wieloletnia współpraca z byłym znakomitym pięściarzem i trenerem Pawłem Skrzeczem, wicemistrzem olimpijskim z Moskwy (1980) w wadze półciężkiej.

"Najważniejsze jest, bez dwóch zdań, zdrowie; bez niego nic nie osiągniemy. Trzeba o nie dbać, chuchać. Natomiast w sportowej rywalizacji wiele zależy od głowy i ogólnej sprawności. Nie można ograniczać się tylko do tej swojej dyscypliny. Ja na przykład chodzę na bardzo intensywne zajęcia boksu, ale nie po to, by komuś dać w twarz. Gram też w szachy, bo na wodzie również trzeba dużo myśleć i kombinować" - podkreśliła.

„Na bazie telewizyjnych relacji i zdjęć można odnieść wrażenie, że my sympatycznie sobie płyniemy, co nie kosztuje nas żadnego wysiłku. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Operowanie żaglem o powierzchni 8,5 metra wymaga wyjątkowo dobrego przygotowania motorycznego i fizycznego” – dodała.

Medalistka olimpijka Londyn 2012, mistrzyni (2007) oraz dwukrotna wicemistrzyni świata (2011 i 2012) od trzech lat plasuje się we wszystkich regatach w czołowej piątce.

„Po urodzeniu drugiego dziecka dłużej dochodziłam do formy i nie zakwalifikowałam się do igrzysk w Rio de Janeiro, ale postanowiłam walczyć o wyjazd na kolejne, do Tokio i tam zdobyć medal. Nigdy się nie poddaję i kiedy mam pod górkę zawsze walczę do końca. Windsurfing to moja pasja i praca, ale jestem także mamą. I to pełną gębą. Rodzina mi nie przeszkadza, wręcz przeciwnie. Jeśli jest tylko taka możliwość, dzieci podróżują ze mną. Bardzo dobrze się czuję, kiedy są blisko mnie i zawsze, czy idzie mi dobrze czy źle, motywują mnie. Kiedy ich brakuje, niesamowicie tęsknię” – przyznała.

Niebawem trzykrotną mistrzynię Europy, która ponad rok temu zadeklarowała udział w projekcie Polskie Himalaje 2018, czeka kolejne wyzwanie. 1 października, dzień po żeglarskich mistrzostwach kraju w Gdańsku, odleci z grupą Roberta Celińskiego i księdza Szymona Kosmali do Katmandu, a następnie do Lukli.

„Chcę uczcić w ten sposób 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a także oddać hołd naszym wspaniałym himalaistom, którzy zostali tam na ‘wieczną wachtę’. Trekking do bazy pod Everestem na wysokość 5400 metrów będzie pierwszym takim doświadczeniem w moim życiu. Do tej pory najwyższy szczyt, na jaki udało mi się wbiec, a było to w tym roku w Livigno, miał 3100 metrów. Pod Everest na pewno nie wbiegnę, ale mam nadzieję, że zdążę jeszcze na Supermaraton Pamięci Polskich Himalaistów w Katmandu” – powiedziała Zofia Klepacka.

GŁÓWNI PARTNERZY

        fundacja zawady         backpackers    pza   pkol              

AMBASADORZY PROJEKTU