PARTNERZY

  • muzeumsportu
  • MSWiA
  • Warszawa Tour
  • hurra
  • Aura
  • firma
  • mjp
  • image

PATRONI MEDIALNI

  • maratony polskie
  • maratonczyk

OFICJALNY PRZEWOŹNIK UCZESTNIKÓW

PROJEKTU
POLSKIE HIMALAJE

qatar

niepodlegla

Logo VisitNepal2020Logo2

Artykuły

GRUPA BESKIDZKA GOPR IDZIE PO... ŚNIEŻNĄ PANTERĘ

Pamir"Ruszamy w Pamir na dwa siedmiotysięczne szczyty - Lenina/Awicenny (7134 m) oraz Ismaila Samaniego/Komunizma (7495 m)" - przekazał koordynator projektu Beskid Pamir Expedition Piotr Krzyżowski. Ratownik GOPR z Miziowej od 2015 roku jest także w projekcie Polskie Himalaje. "Na Pik Lenina zamierzamy wspinać się drogą klasyczną na skiturach i... zjechać na nartach. Drugi cel to najwyższy szczyt Śnieżnej Pantery położony w Tadżykistanie Pik Samaniego, którego nie udało nam się zdobyć w czasie zeszłorocznej wyprawy, z uwagi na załamanie pogody. Weszliśmy wtedy na Pik Korżeniewskiej (7105 m) i na Pik Czeterioch (6254 m)" - przypomniał.

W wyprawie, oprócz Krzyżowskiego, uczestniczą ratownicy górscy Grupy Beskidzkiej GOPR, związani również z Polskimi Himalajami Łukasz Prochownik i Mateusz Micor, a ponadto Mateusz Świerkosz, Marek Gach i zawodowy żołnierz, medyk Mariusz Hatala.

"Wyruszyliśmy 13 lipca do Biszkeku. To stolica i największe miasto Kirgistanu. Następnym punktem jest Osz, miejscowość w południowej części Kotliny Fergańskiej, a dalej prowadzi już tylko jeden środek transportu - samochód terenowy na Polanę Ługową na wysokości 3800 m. To miejsce dokąd każdy udający się w kierunku Piku Lenina, zwanym także Szczytem Awicenny musi przybyć" - poinformował Krzyżowski.

"Na 2019 rok mamy zaplanowane kolejne dwa siedmiotysięczniki - Chan Tengri (7010 m) oraz Szczyt Zwycięstwa (7439 m), znany jako Pik Pobiedy, i jak wszystko pójdzie dobrze zamknięcie projektu Beskid Pamir Expedition zdobyciem tytułu Śnieżnej Pantery. Nie wykluczamy jednak zaangażowania się w inne ciekawe przedsięwzięcia" - dodał.

Śnieżna Pantera to wyróżnienie nadawane za zdobycie pięciu siedmiotysięczników, które w przeszłości znajdowały się w granicach Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Być może Piotr Krzyżowski i jego koledzy jesienią przyszłego roku poprowadzą niektóre grupy w trekkingu Lhotse 1989-2019 pamięci Jerzego Kukuczki w 30. rocznicę śmierci (24 października 1989). Przypominamy, że liczba miejsc jest ograniczona. Trzeba więc pospieszyć się z rejestracją.

GŁÓWNI PARTNERZY

        fundacja zawady         backpackers    pza   pkol              

AMBASADORZY PROJEKTU