PARTNERZY

  • muzeumsportu
  • MSWiA
  • hurra
  • Aura
  • firma
  • mjp

PATRONI MEDIALNI

  • maratony polskie
  • maratonczyk

OFICJALNY PRZEWOŹNIK UCZESTNIKÓW

PROJEKTU
POLSKIE HIMALAJE

qatar

niepodlegla

25 LAT TEMU ZAGINĘŁA WANDA RUTKIEWICZ

WandaDwadzieścia pięć lat temu w drodze na szczyt Kanczendzongi (8586 m) zaginęła Wanda Rutkiewicz. Miała 49 lat. Po raz ostatni widział ją 12 maja 1992 roku meksykański alpinista Carlos Carsolio – 300 m przed wierzchołkiem. Swego czasu jedna z najwybitniejszych himalaistek w historii powiedziała: "Wspinaczka wysokogórska niesie ze sobą cierpienia fizyczne i psychiczne.

Czytaj więcej...

85-LETNI NEPALCZYK ZMARŁ POD EVERESTEM, UELI STECK SKREMOWANY

Steck85-letni Min Bahadur Sherchan zmarł w sobotę 6 maja w bazie pod Mount Everestem. Przyczyną śmierci był zawał serca. Nepalski himalaista szykował się do ponownego wejścia na szczyt, na którym stanął 25 maja 2008 roku. Został wtedy, w wieku 76 lat, najstarszym zdobywcą góry w historii. Przed nim "rekord" należał od 2013 roku do Yuichiro Miura. Japończyk miał wówczas 80 lat.

Czytaj więcej...

MIJAJĄ CZTERY LATA OD NARODZIN PROJEKTU

namcheDawno nie informowaliśmy o naszych pracach przy projekcie Polskie Himalaje, więc po części nadrabiamy zaległości. W wielkim skrócie możemy powiedzieć, że systematycznie posuwamy się do przodu. Mijają właśnie cztery lata, kiedy zrodził się pomysł zorganizowania wyjątkowego przedsięwzięcia na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Czytaj więcej...

ADAM BIELECKI: TRZEBA MIEĆ POKORĘ DO GÓR

werAdam Bielecki,  pierwszy zdobywca dwóch szczytów zimą – Gaszerbrum (8068 m) i Broad Peak (8051 m) podkreślił, że trzeba mieć pokorę do gór, niezależnie od tego, czy to są Tatry czy Himalaje. Jeden z najmocniejszych na świecie himalaistów wiosną zamierza wytyczyć nową drogę na ośmiotysięcznik. Ostatnim Polakiem, który tego dokonał był w 1996 roku Andrzej Marciniak.

Czytaj więcej...

rejestracja

k2

Lhotse

EVEREST 1 Cichy - Wielicki

EVEREST 2 Wanda Rutkiewicz

EVEREST 8 – Zawada

zawada

GŁÓWNI PARTNERZY

        fundacja zawady         backpackers    pza   pkol              

AMBASADORZY PROJEKTU